Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Assassin's Creed: Odyssey ma świetną misję opartą na faktach, która dotyczy udziału kobiet w Olimpiadzie

$
0
0
Wizyta w Helladzie, której dokonujemy za sprawą gry Assassin's Creed: Odyssey, stała się znakomitą okazją do zaprezentowania starożytnych Igrzysk Olimpijskich i całej otoczki związanej z tą imprezą. Nie oznacza to jednak, że autorzy wywiązali się ze zadania wzorowo. Decydując się na osadzenie kobiety w roli głównej bohaterki tej produkcji, deweloperzy ze studia Ubisoft Quebec musieli mocno manipulować faktami historycznymi. Jednym z tych najbardziej dyskusyjnych jest udział Kassandry w Olimpiadzie. Więcej szczegółów znajdziesz poniżej, ale zanim przejdziesz do kolejnych akapitów, lojalnie uprzedzamy, że zawierają one spojlery.


Grecy bardzo restrykcyjnie podchodzili do udziału kobiet w igrzyskach. Według jednych przekazów panie nie mogły znaleźć się nawet na widowni stadionu olimpijskiego, według innych zakaz dotyczył jedynie kobiet zamężnych. Powód w obu przypadkach był jednak taki sam. Atleci na ogół występowali przed publicznością nago (było to wręcz wskazane), więc chciano uniknąć sytuacji, w której damy podziwiały mężczyzn z odsłoniętymi genitaliami. Jeśli chodzi o same zawodniczki, tutaj w ogóle nie było tematu. W zawodach olimpijskich mogli brać udział wyłącznie panowie, a kobiety musiały się zadowolić organizowaną w innym terminie imprezą, która była dedykowana bogini Herze. Tam wśród konkurencji zabrakło jednak dyscyplin koncentrujących się na walce, a więc szanowanego w Helladzie pankracjonu. Panie mogły co najwyżej pobiegać, na dodatek w ubraniu.

W grze Assassin's Creed: Odyssey w Igrzyskach Olimpijskich może wziąć udział Kassandra i jest to ogromne niedopatrzenie ze strony deweloperów. Jakby tego było mało, kobieta walczy w pankracjonie, czyli antycznej wariacji na temat MMA. Była to dyscyplina mieszająca zapasy z pięściarstwem, a wygrywał ten zawodnik, który pokonał rywala w bezpośredniej konfrontacji. Bohaterka gry nie dostaje oczywiście żadnych przeciwwskazań, żeby w imprezie uczestniczyć. Poniekąd zrobić to nawet musi, bo w zadaniu dedykowanym igrzyskom dowiadujemy się, że spartański mistrz w idiotyczny sposób ginie i ktoś musi zastąpić jego miejsce. Nietrudno się domyślić, że Kassandra rywalizację wygra i odbierze nawet wieniec laurowy. Była to rzecz nie do pomyślenia w starożytnej Grecji.

Z Olimpiadą i przedstawicielkami płci pięknej związane jest jeszcze jedno zadanie w tej grze, tym razem poboczne. W okolicy stadionu jesteśmy świadkiem poniżania niejakiej Kallipáteiry, która jest oskarżana o to, że jako kobieta zamężna weszła na obiekt, choć jest to surowo zabronione. Zgodnie z wykładnią kapłanki Demeter, złapanej na gorącym uczynku pani grozi śmierć poprzez zrzucenie jej z góry. Kassandra i Alexios muszą odwieść oprawców od tego czynu, wskazując, że Kallipáteira chciała jedynie obejrzeć swojego syna w akcji, a cała rodzina ma ogromne tradycje olimpijskie. Jest to poniekąd prawda, bo kobieta w rzeczywistości była córką słynnego boksera z Rodos, Diagorasa.


Interesujące w tej misji jest to, że ta historia wydarzyła się naprawdę. Według relacji Pauzeniasza (greckiego geografa, autora słynnych Wędrówek po Helladzie), Kallipáteira faktycznie dostała się na stadion w męskim przebraniu i udawała trenera swojego syna. Gra luźno wspomina ten fakt, ale dla wydarzeń w Olimpii ma on niebagatelne znaczenie. Dlaczego? Przypadek ten sprawił, że władze regionu Elida (w Assassin's Creed: Odyssey funkcjonującego pod nazwą Elis) wydały dekret mówiący, że wszyscy trenerzy biorący udział w Olimpiadzie mają być nadzy. Prawo to zostało ustanowione w V wieku p.n.e., czyli wtedy, kiedy toczy się akcja gry. Misję można zobaczyć na zamieszczonym wyżej filmie.

Całe zadanie jest jednak dyskusyjne. Przede wszystkim ciężko przyjąć do wiadomości fakt, że Kallipáteira ma problem z prawem, a podczas zawodów pankracjonu na widowni znajdują się inne kobiety. Możemy oczywiście założyć, że były to wyłącznie panny i prostytutki, ale gryzie się z tym również rola Kassandry w całym wydarzeniu, bo nie tylko wzięła ona udział w zmaganiach, ale je też wygrała. Autorom ewidentnie zabrakło tu konsekwencji i źle się stało, że po raz kolejny nie uszanowali oni faktów historycznych. Niemniej warto na tę misję zwrócić uwagę, bo przedstawione w niej wydarzenia nie są do końca wyssane z palca.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles