Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Pomysł na grę Fallout Shelter zawdzięczamy trailerowi Fallouta 3

0
0
14 czerwca 2015 roku odbyła się pierwsza w historii konferencja firmy Bethesda Softworks na targach E3. Większość miłośników elektronicznej rozrywki z niecierpliwością oczekiwała wówczas prezentacji Fallouta 4, który został oficjalnie zapowiedziany niespełna dwa tygodnie wcześniej i nikt nie przypuszczał, że deweloperzy przygotowali jeszcze jedną niespodziankę związaną z tym uniwersum. Była nią mobilna gra Fallout Shelter, dostępna praktycznie od zaraz, bo jeszcze tego samego wieczoru udostępniono ją za darmo posiadaczom iPhone'a. Dziś trudno w to uwierzyć, ale pierwsze przymiarki do tego projektu Bethesda poczyniła już w 2008 roku i choć faktyczna produkcja ruszyła dopiero pięć lat później, ogólny pomysł zaświtał w głowach twórców przed premierą trzeciego Fallouta. Inspiracją okazał się film reklamowy, który miał promować ostatni z wymienionych tytułów w mediach.


Pomysł stworzenia gry na iPhone'a narodził się w Bethesdzie niedługo po debiucie telefonu, czyli w 2007 roku. Kilkanaście miesięcy później firma miała już dwie konkretne koncepcje i jak zapewnił Todd Howard w filmie dokumentalnym przygotowanym przez kanał NoClip, jednym z nich była gra Fallout Shelter. Co najważniejsze, ideę prostej produkcji, w której konstruowaliśmy samowystarczalną Kryptę, zawdzięczamy zwiastunowi Fallouta 3, przygotowanemu z myślą o targach E3 w 2008 roku. W filmie tym zobaczyliśmy typową rodzinę z tego uniwersum przed wojną atomową, a scenki z udziałem aktorów przerywały animacje przypominające stylem grafiki z udziałem Vault Boya. Wśród nich znajdowały się kadry przedstawiające podziemny bunkier (takie, jak ta poniżej), do złudzenia przypominające to, co zaoferowała później gra Fallout Shelter.


Prace nad tytułem ruszyły pełną parą w 2013 roku, kiedy Bethesda (nie mająca żadnego doświadczenia w produkcji gier mobilnych), dogadała się ze studiem Behaviour Interactive. Twórcy Fallouta przyszli do nowego partnera z gotową, opracowaną kilka lat wcześniej koncepcją i ten właśnie pomysł został ostatecznie zrealizowany. Jak to wyszło w praniu, możecie przekonać się sami, bo Fallout Shelter można za darmo przetestować na niemal wszystkich popularnych platformach sprzętowych.
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083