Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Firma Interplay rozdawała gry z serii Fallout za darmo, grając na nosie Bethesdzie

0
0
Wszyscy doskonale pamiętamy, że poważne problemy finansowe zmusiły włodarzy firmy Interplay do wystawienia na sprzedaż marki Fallout. Jej kupnem mocno zainteresowała się Bethesda i już w 2007 roku producenci serii The Elder Scrolls zagwarantowali sobie prawa do stworzenia trzeciej odsłony postapokaliptycznego cyklu - dodajmy od razu, że za stosunkowo niską kwotę. Nowy właściciel na tym nie poprzestał i rozpoczął operację mającą na celu przejęcie całej własności intelektualnej. Sztuka ta udała mu się dopiero w styczniu 2012 roku, ponad trzy lata po premierze Fallouta 3, który okazał się ogromnym sukcesem komercyjnym. Właściciele firmy Interplay z pewnością nie byli z tego faktu zadowoleni, ale też niewiele mogli w tej kwestii zrobić. Postarali się jednak zrobić wszystko, żeby Bethesda dobrze zapamiętała ich rozstanie z kultowym uniwersum.


Umowa zawarta pomiędzy obiema stronami zakładała, że Interplay będzie mógł dystrybuować bez przeszkód wyprodukowane przez siebie Fallouty aż do 31 grudnia 2013 roku. Dopiero po tym terminie Bethesda miała otrzymać prawa do sprzedaży najstarszych odsłon cyklu, konkretnie "jedynki", "dwójki" i Fallout Tactics: Brotherhood of Steel. Teoretycznie amerykański koncern niewiele na tym tracił, bo choć pieniądze trafiały do innej kieszeni, zyski ze sprzedaży "trójki" były nieporównywalnie większe od kasy, którą dawny właściciel otrzymywał za nieco zapomniane już klasyki. Interplay postanowił jednak zgotować swoim "partnerom" przykrą niespodziankę, rozdając wymienione wyżej gry za darmo. Jak nietrudno się domyślić, promocja rozpoczęła się tuż przed wygaśnięciem umowy.

Po promocji Falloutów pozostał jedynie ślad w odmętach internetu.

Rozdawnictwo Falloutów rozpoczęło się 12 grudnia 2013 roku w ramach zimowej wyprzedaży w serwisie GOG i trwało w sumie dwa dni. Ile osób skorzystało z tej oferty? Tego nigdy się nie dowiemy, ale biorąc pod uwagę fakt, że akcja była szeroko komentowana w mediach, można śmiało założyć, że wielu graczy, którzy pierwszych odsłon serii nie posiadało, skusiło się na taki dar od losu. Interplay ewidentnie wolał gry oddać, niż sprzedać na ostatniej prostej, choć nie można oczywiście wykluczyć, że właściciele polskiego systemu elektronicznej dystrybucji ten gest zrekompensowali odpowiednią kwotą. 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images