To była jedna z najbardziej oczekiwanych premier XXI wieku. Trzecia gra z serii Diablo trafiła do sprzedaży 15 maja 2012 roku i z miejsca ustanowiła kilka rekordów, m.in. najszybciej sprzedającej się gry na PC. Firma Blizzard Entertainment ogłosiła, że tylko pierwszej doby produkt kupiło ponad trzy i pół miliona graczy, a w ciągu pierwszego tygodnia ponad 6 milionów. Nie ma żadnych wątpliwości, że pod względem komercyjnym Diablo III okazało się gigantycznym sukcesem. Pod względem technicznym natomiast... no cóż, określenie "kompletna katastrofa" byłoby tutaj najbardziej adekwatne.
Deweloperzy powinni byli zdawać sobie sprawę z problemów, jakie mogą wystąpić po premierze mocno oczekiwanego dzieła, bo niespełna miesiąc wcześniej urządził publiczne testy wersji beta tej rąbanki. Już wtedy Blizzard nie był w stanie obsłużyć wszystkich zainteresowanych. Bez dostępu do serwerów Diablo III odmawiało posłuszeństwa, bo gra wymuszała zabawę w trybie online. Nieustanna wymiana pakietów na linii klient - serwer okazała się potem skuteczną bronią w walce z piratami, ale w sytuacji, gdy infrastruktura sieciowa nie wytrzymywała oblężenia graczy, o komfortowej rozrywce nie mogło być mowy. W maju okazało się, że Blizzard nie wyciągnął cennej lekcji z otwartych beta-testów. Znów pojawiły się nagminne problemy z połączeniem, skutkujące pojawianiem się planszy ze słynnym błędem 37, który mówił, że "w tej chwili serwery są zajęte. Spróbuj ponownie później".
Błąd 37 szybko stał się internetowym memem, ale też problemem dla samego Blizzarda. Trwająca wiele dni reanimacja serwerów sprawiła, że w niektórych krajach grą zainteresowały się organizacje walczące o prawa konsumentów. W kilku przypadkach udawało się zmusić producenta do zwrotu pieniędzy za niedopełnienie warunków umowy. Tak było m.in. w Korei Południowej, gdzie po interwencji agencji rządowej Blizzard zaczął rekompensować zakup Diablo III pod koniec czerwca 2012 roku.
WARTO RÓWNIEŻ WIEDZIEĆ, ŻE...