Wczoraj, w Wigilię Bożego Narodzenia, minęły dokładnie 152 lata od założenia pierwszego Ku Klux Klanu - tajnego stowarzyszenia, które niemal od początku swojego istnienia podkreślało wyższość białego człowieka nad innymi rasami ludzi. W dzisiejszym rozumieniu KKK było organizacją terrorystyczną, która aktami przemocy przeciwko Afroamerykanom i Żydom próbowała pozbawić ich przysługujących im praw. Ruch powołało do życia sześciu oficerów z armii Konfederatów po przegranej przez armię Południa wojnie secesyjnej, a stało się to w miejscowości Pulaski, położonej na terenie stanu Tenneseee. Samo miasto powstało w 1809 roku, a jego nazwa słusznie kojarzy się z Kazimierzem Pułaskim, polskim bohaterem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Dlaczego o tym w ogóle piszemy? Sprawa jest prosta - istnieje duża doza prawdopodobieństwa, że Eddie Pulaski - jeden z antagonistów w grze GTA: San Andreas - zawdzięcza swoje nazwisko miasteczku, w którym narodził się ruch Ku Klux Klanu. Pulaski jest skorumpowanym policjantem należącym do jednostki C.R.A.S.H. i choć sam bez cienia sprzeciwu wykonuje polecenia swojego czarnoskórego przełożonego - Franka Tenpenny'ego - niewątpliwie jest rasistą, o czym informują nas hasła wykrzykiwane pod adresem meksykańskiego taksówkarza (tego samego, który wiezie CJ-a z lotniska do domu) na początku gry. Nie zdziwilibyśmy się, gdyby scenarzyści studia Rockstar North świadomie powiązali budzącą zniechęcenie postać z miasteczkiem, z którego wywodzi się KKK, właśnie poprzez nazwisko gliniarza. Deweloperzy, swoim zwyczajem, nigdy nie odnieśli się do tej kwestii, pozostawiając domysły fanom ich produkcji.
Warto też zauważyć, że Pulaski jest jedynym znanym z Grand Theft Auto: San Andreas członkiem formacji C.R.A.S.H, który jest biały - pozostali policjanci mają inny kolor skóry. Biały był również Ralph Pendelbury, ale został on zabity przez swoich kolegów, kiedy Ci zorientowali się, że oficer szuka dowodów na ich korupcję. Śmierć Pendelbury'ego ma zresztą kluczowe znaczenie dla fabuły gry, bo to właśnie w to morderstwo wrobiony jest główny bohater, czyli Carl Johnson.
WARTO RÓWNIEŻ WIEDZIEĆ, ŻE...