Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Pierwsza Mafia wróciła do sprzedaży, ale bez części muzyki

0
0
Długo musieliśmy czekać na ten moment - po wielu latach pierwsza odsłona serii Mafia wróciła do sprzedaży. Absencją jednej z najbardziej cenionych gier w Polsce zainteresowali się jakiś czas temu nasi rodacy z GOG i to im udało się ponownie wprowadzić ten tytuł na rynek. Za niezbyt wygórowaną kwotę 9.99 dolarów (ok. 42 złote) otrzymamy dziś pełną wersję produktu zaprojektowanego przez studio Illusion Softworks. Niestety, jest też bardzo zła wiadomość. Ceną  jaką ponieśliśmy za powrót debiutanckiej Mafii jest wycięcie licencjonowanych utworów ze ścieżki dźwiękowej, co oznacza, że podczas przejażdżki ulicami Lost Heaven głośniki w aucie milczą jak zaklęte.


Zapytaliśmy dziś GOG o tę kwestię i dowiedzieliśmy się, że to właśnie wspomniane utwory stanowiły największy problem w przywróceniu Mafii do sprzedaży: "Niestety, byliśmy zmuszeni usunąć część ścieżki dźwiękowej z gry z powodów licencyjnych - poinformował nas Łukasz Kukawski - dotyczy to przede wszystkim tej części muzyki, która była wykorzystana w radiostacjach". Jakie kawałki poszły do odstrzału? Na pewno te napisane przez Django Reinhardta i wykonane przez francuski zespół jazzowy The Quintet of the Hot Club de France, który zawiesił działalność po wybuchu II wojny światowej. W Mafii można było usłyszeć aż dziewięć kompozycji tej grupy, w tym chyba najbardziej znane Belleville.


GOG zagrał w otwarte karty i informację o braku licencjonowanej muzyki umieścił na karcie produktu, choć nie znajduje się ona w głównym opisie gry. Zapytaliśmy, czy firma planuje dokonać zadośćuczynienia dla fanów w postaci dodania innych utworów i dowiedzieliśmy się, że aktualnie nie ma takich planów. Szkoda.

Ciesząca się dużym szacunkiem fanów graprzez lata była praktycznie niedostępna w oficjalnej dystrybucji. Sprzedażą Mafii w Polsce zajmowała się firma Cenega, ale dziś pudełka z tym tytułem można znaleźć jedynie w serwisach aukcyjnych. Zastanawiająca była jednak absencja produktu w cyfrowej dystrybucji - nigdy nie zasiliła ona oferty żadnego sklepu tego typu. Trudno wręcz uwierzyć, że posiadająca prawa do Mafii firma 2K Games przez tak długi czas nie potrafiła nic z tym zrobić.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles