Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Współtwórca Quake'a chwali się, że to jemu zawdzięczamy multiplayerowe mapy w FPS-ach, ale to nieprawda

$
0
0
Sporo zamieszania wywołała wypowiedź Tima Willitsa z firmy id Software, który w niedawnym wywiadzie dla serwisu PCGamesN oznajmił, że to jemu zawdzięczamy pomysł tworzenia dedykowanych map dla trybu multiplayer w pierwszoosobowych strzelaninach. Amerykanin został zatrudniony we wspomnianym studiu w grudniu 1995 roku i z marszu zabrał się za tworzenie singlowych poziomów do gry Quake, która w tamtym czasie znajdowała się w deweloperskim piekle. Willits utrzymuje, że po wykonaniu zadania związanego z przygotowaniem etapów do pierwszego epizodu kampanii shootera, zaproponował on swoim kolegom, że popracuje nad arenami do zmagań w sieci. Z jego relacji wynika, że John Romero i John Carmack uznali to za idiotyczny pomysł, ale Tim uparł się i w końcu dopiął swego. Jego wypowiedź nie pozostawia żadnych złudzeń - gdyby nie nasz bohater, w pierwszym Quake'u strzelalibyśmy do kolegów na mapach pochodzących z singla, a nie na takich klasykach, jak DM2 czy DM4.

DM4 - jedna z najbardziej znanych map z pierwszego Quake'a

Można było się spodziewać, że powyższe rewelacje zostaną bardzo szybko skomentowane przez jego dawnych kolegów. Carmack (obecnie Oculus VR) oznajmił, że w ogóle nie pamięta opisanej sytuacji, a Romero (ostatnio Night Work Games) napisał dość obszerny artykuł na łamach swojego bloga, w którym bardzo celnie punktuje wynurzenia dewelopera. Były pracownik id Software zadał przede wszystkim kłam stwierdzeniu, że to Quake jako pierwszy zaoferował fanom FPS-ów dedykowane mapy do multiplayera, bo to także sugerował Willits. Nie jest żadną tajemnicą, że specjalne areny do rozgrywek wieloosobowych pojawiły się już w grach Rise of the Triad: Dark War i Marathonie, a oba te tytuły trafiły do sklepów pod koniec 1994 roku. W ramach ciekawostki warto tutaj dodać, że, pierwszą z tych produkcji nadzorował nie kto inny, tylko sam Tom Hall, który niegdyś również pracował w id Software.

Szkic mapy DM3 Johna Romero

John ma też "ale" do podziału ról w projekcie. Willits nie tylko zasugerował, że zawdzięczamy mu cały pierwszy epizod kampanii (w rzeczywistości zaprojektował on tylko cztery z dziewięciu poziomów), ale także wspomniane mapy do multiplayera. Romero zaprezentował szkic mapy DM3 (możecie go zobaczyć powyżej), który powstał niedługo po dołączeniu Willitsa do zespołu, ale jego autorem nie był Willits, a Romero. Choć Tim niewątpliwie pomagał tworzyć areny do multiplayera w pierwszym Quake'u, to jednak jego autorstwa są trzy mapy z sześciu (DM1: Place of Two Deaths, DM5: The Cistern i DM6: The Dark Zone). Dwie kolejne przygotował American McGee (DM2: Claustrophobopolis i DM4: The Bad Place), a jedną (DM3: The Abandoned Base) wspomniany już wielokrotnie Romero. W chwili publikowania tego tekstu Tim Willits nie odniósł się do komentarzy swoich kolegów po fachu.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images