Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Film Gwiezdne wojny: Łotr 1 nie był pierwszy - plany Gwiazdy śmierci już 21 lat temu ukradł Kyle Katarn

$
0
0
Film Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie stanowi nie lada gratkę dla tych fanów kosmicznej sagi, którzy doskonale pamiętają jej pierwszą odsłonę. Debiutujący dziś w Polsce hit opowiada o grupie rebeliantów, podejmującej się ryzykownej misji zdobycia planów Gwiazdy śmierci, czyli ogromnej stacji bojowej, rozwalonej w drobny mak przez Luke'a Skywalkera w Nowej nadziei. George Lucas nigdy oficjalnie nie zdradził, w jaki sposób przeciwnicy Galaktycznego Imperium weszli w posiadanie cennych dokumentów i obraz Garetha Edwardsa stara się tę lukę wypełnić. Nie zmienia to oczywiście faktu, że podobny epizod został już kiedyś napisany - dokładnie 21 lat temu, kiedy na rynku debiutował FPS o nazwie Star Wars: Dark Forces.

Kyle Katarn

Misja polegająca na wykradzeniu planów Gwiazdy śmierci otwiera zmagania we wspomnianej wyżej grze, będącej zresztą pierwszym FPS-em w historii, którego akcja została osadzona w uniwersum Gwiezdnych wojen. Bohaterem rebeliantów okazał się nie kto inny, tylko sam Kyle Katarn, bo to on w pojedynkę wkroczył do placówki, gdzie przechowywano dokumenty i wyniósł je, zabijając wcześniej całą obsługę imperialnej bazy. Wyczyn Katarna nie miał, co prawda, większego związku z głównym wątkiem fabularnym gry Star Wars: Dark Forces (ten koncentrował się na powstawaniu armii Dark Trooperów, która miała być nową formacją bojową dowodzoną przez Dartha Vadera), ale dla miłośników gwiezdnej sagi stanowił interesujący smaczek. Nic dziwnego, że przez długie lata to właśnie Katarn uchodził w świadomości fanów za człowieka, który podjął się tej heroicznej próby, rozpoczynając tym samym operację Skyhook.

Pierwsza misja w grze Star Wars: Dark Forces.

Sytuacja zmieniła się, kiedy w 2014 roku firma Lucasfilm zdecydowała się chirurgicznym cięciem zakończyć żywot tzw. Rozszerzonego uniwersum. W ten oto sposób wszystkie stworzone przez lata gry, książki i komiksy przestały być kanoniczne, a właściciel praw do Gwiezdnych wojen, czyli Disney, mógł na nowo rozpocząć rozwój jednej z najbardziej dochodowych marek w dziejach kinematografii. Fani podejrzewają, że jedynym nawiązaniem do starej historii w Łotrze 1 jest postać głównej bohaterki nowego filmu. Mowa tu o Jyn Erso, która posiada podobne imię i nazwisko do Jan Ors - pilotki towarzyszącej Kyle'owi Katarnowi w serii Jedi Knight.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images