Pierwsza gra z serii BioShock ma krótkie i emocjonujące intro, z którego dowiadujemy się, że nasz bohater trafił w pobliże miasta Rapture wskutek wypadku lotniczego. Choć początkowo może wydawać się dziwne, że wrak samolotu spoczął tuż obok latarni morskiej stanowiącej wejście do podwodnej metropolii, a Jack jest jedynym ocalałym z katastrofy, produkt studia 2K Boston zgrabnie tłumaczy nam te wydarzenia w późniejszym czasie. Biorąc pod uwagę to wszystko, zaskakujący może wydawać się fakt, że cała scena została dodana dopiero pod koniec produkcji strzelaniny, a zawdzięczamy ją wyłącznie testom fokusowym, które okazały się cenną lekcją dla deweloperów.
O kiepskich wrażeniach uczestnikach testów wspominaliśmy już dawno temu, ale dopiero teraz wyszło na jaw, że BioShock w ostatniej chwili otrzymał taką, a nie inną introdukcję. Zdradził to Ken Levine w wywiadzie dla magazynu Rolling Stone, który przeprowadzono z okazji premiery odświeżonego zestawu gier BioShock: The Collection. Choć reżyser pierwszej i trzeciej odsłony cyklu nie miał nic wspólnego z powstaniem remasterów, nie przeszkodziło mu to w zdradzeniu kilku smakowitych kąsków dotyczących jego dzieł. Jednym z nich była właśnie kwestia intra.
Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób miał rozpoczynać się BioShock, ale możemy śmiało założyć, że na starcie gracz od razu znajdował się w wodzie, tuż obok latarni morskiej. Levine wyznał bowiem, że jedyną dodaną sceną była sama katastrofa samolotu, a on sam napisał na jej potrzeby zaledwie jedną linijkę tekstu. Deweloper wpadł też na pomysł, żeby Jack trzymał podczas lotu w ręce papierosa, bo w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku palenie tytoniu na pokładzie nie było niczym niezwykłym.
Zadziwiające w tym wszystkim jest to, jak wspomniana scena uzupełniła samą fabułę. W samolocie Jack przygląda się pudełku z dolepioną karteczką, na której widnieją kultowe słowa "would you kindly", a sama tajemnica przedmiotu i związanej z bohaterem katastrofy rozwikłana jest w późniejszej fazie zmagań.
WARTO RÓWNIEŻ WIEDZIEĆ, ŻE...