Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Słynny protip zainspirował autorów nowego Dooma do stworzenia achievementa

0
0
Zabicie Cyberdemona w pierwszej grze z serii Doom do łatwych z pewnością nie należy, ale konstrukcja pojedynku z kilkumetrowym monstrum nie jest też zbyt skomplikowana. Przeciwnik powoli przesuwa się w kierunku głównego bohatera, ostrzeliwując go rakietami z przytwierdzonej do ręki wyrzutni, a gracz musi tych pocisków unikać, zasypując jednocześnie stwora gradem ołowiu. W czwartym Doomie walka z nim przebiega według podobnego schematu i Cyberdemon polegnie, jeżeli uszczuplimy jego pasek energii widoczny w górnej części ekranu. Oczywiście studio id Software urozmaiciło po latach wymianę ognia, aplikując przeciwnikowi wiele nowych sztuczek, wciąż jednak całe starcie można opisać prostym sloganem "Strzelaj, póki nie zginie". W taki też sposób deweloperzy zatytułowali osiągnięcie, którym gracz jest nagradzany po zlikwidowaniu bossa.


Wspomniane wyżej hasło ma dość długą tradycję i pewnie niewielu z Was pamięta, że karierę zawdzięcza widocznemu niżej obrazkowi. Kiepskiej jakości skan z czasopisma, na którym widoczny jest Cyberdemon z pierwszego Dooma, zawiera absurdalną poradę dotyczącą zabicia potwora: "To defeat the Cyberdemon, shoot at it until it dies". ("Aby pokonać Cyberdemona, strzelaj do niego, póki nie zginie"). Według wielu źródeł w internecie, zabawny "protip" pochodzi z amerykańskiego czasopisma GamePro, ale nie jest to prawda. Zdjęcie zostało stworzone w programie graficznym przez Andrew Stine'a (jednego ze współzałożycieli fanowskiego serwisu Doomworld), który w 2004 lub 2005 roku specjalnie sfabrykował je w taki sposób, aby wyglądało na prawdziwy skan.


Nietrudno się domyślić, że tytułując wymienione wcześniej osiągnięcie, deweloperzy odnieśli się wprost do kultowego "protipa". Lista trofeów i achievementów w nowym Doomie zawiera wiele różnego rodzaju smaczków, jednak to właśnie ta nagroda rozbawiła nas najbardziej. Świadczy ona przede wszystkim o tym, że pracownicy studia id Software są doskonale zorientowani w memach dotyczących słynnej serii strzelanin.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083