Nie jest tajemnicą, że czwarta gra z serii Doom wręcz kipi od odniesień do poprzednich odsłon cyklu. Zadbał o nie Mick Gordon (twórca oprawy muzycznej), który z premedytacją wcisnął do swoich industrialnych kompozycji dobrze znane motywy z wszystkich trzech strzelanin studia id Software. Mieli je na uwadze również graficy, chętnie umieszczający różnego rodzaju obrazki z wcześniejszych tytułów w najmniej oczekiwanych miejscach, np. na elektronicznych panelach. Sięgnęli po nie wreszcie projektanci poziomów, którzy odtworzyli fragmenty klasycznych aren i obiekty w nowoczesnym środowisku wykreowanym za pomocą silnika id Tech 666. W niniejszym tekście skupimy się właśnie na tym ostatnim aspekcie, bo dwa kapitalne przykłady nawiązań do starych map zobaczyliśmy pod koniec kampanii.
Symbol Grzechu w grze Doom (2016)
Na pierwszy ogień pójdzie Symbol Grzechu (Icon of Sin), czyli ostatni boss z gry Doom II: Hell on Earth. W tej kultowej strzelaninie wypluwał on w kierunku gracza specjalne kostki, które umieszczały na mapie standardowych przeciwników, utrudniając bohaterowi wykonanie zadania. A tym ostatnim było zniszczenie ukrytego za ogromnym wizerunkiem demona głowy Johna Romero, nabitej na pal. Bestię dało się pokonać za pomocą wyrzutni rakiet i do tego faktu również odnieśli się twórcy nowego Dooma. W Krainie Tytanów, jednym z ostatnich epizodów kampanii, natkniemy się na ogromną płaskorzeźbę potwora, która zawiera migoczącą runę na czole. Kiedy uderzymy w nią rakietą, monstrum wypluje wspomnianą już kostkę. Tym razem jednak nie będzie krył się w niej wróg, ale kolekcjonerska zabawka. Jej podniesienie zaliczy nam "sikreta".
Symbol Grzechu w grze Doom II (1994)
Drugie odniesienie do Dooma II znajdziemy w innym pomieszczeniu Krainy Tytanów. Mowa tu o czterech kwadratowych platformach, które okupują klasyczne dla tego uniwersum stwory - Mancubusy. Lokacja ta mocno przypomina arenę o nazwie Dead Simple, która była siódmą mapą w Hell on Earth. Tam również występowały piedestały o podobnym kształcie, a na nich ulokowane były - a jakże! - Mancubusy. Bezpośrednie porównanie obu miejscówek zamieściliśmy poniżej.
Mancubusy z Dead Simple w nowym Doomie...
...i w grze Doom II z 1994 roku.
WARTO RÓWNIEŻ WIEDZIEĆ, ŻE...