Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Czy gra Spider-Man wyjątkowo traktuje muzułmanów? Wyznawcy islamu zostali wprowadzeni w błąd, że tak jest w istocie

0
0
Zaczęło się od posta na Reddicie. Na kanale zrzeszającym wyznawców islamu jeden z użytkowników udostępnił wczoraj krótki film z gry Spider-Man, na którym widać, jak ubrana w hidżab mieszkanka Nowego Jorku wyraźnie unika fizycznego kontaktu z superbohaterem. Materiał ten został bardzo przychylnie odebrany przez społeczność muzułmanów i jak to zwykle bywa, zaczął robić furorę w internecie. Ludzie chwalili wydany niedawno produkt, jego deweloperów ze studia Insomniac Games i generalnie wszystko byłoby pięknie, gdyby nie jeden drobny szczegół. Cała akcja to dzieło totalnego przypadku.


W Spider-Manie czas spędzamy głównie na podniebnych akrobacjach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zejść na poziom nowojorskiej ulicy. Wirtualny Manhattan wręcz kipi od bohaterów niezależnych, którzy komentują bliską obecność superbohatera. W kierunku każdego mieszkańca można wykonać jakiś drobny, losowy gest (np. pomachać mu), a z częścią osób da się też wejść w specjalną interakcję. Gra odpala wówczas kilka przygotowanych na tę okazję animacji. Ludzie przybijają Pająkowi piątki, podają ręce, robią sobie z nim selfie itd. Pośród nich jest również jedna animacja szczególna i dotyczy wyłącznie kobiet. Bardzo rzadko zdarza się, że przedstawicielka płci pięknej odsuwa się od Spider-Mana i daje mu do zrozumienia, że o uściśnięciu dłoni i przytuleniu się nie ma po prostu mowy.


Problem polega na tym, że autor filmiku uchwycił taką sytuację z kobietą ubraną w hidżab i to wystarczyło mu to do wyciągnięcia następującego wniosku: rzeczona animacja dotyczy jedynie muzułmanek, identyfikowanych w grze wyłącznie przez noszone na głowach hadżiby. Niestety, z prawdą nie ma to absolutnie nic wspólnego. Wspomniana animacja może się odpalić również w przypadku innych mieszkanek Nowego Jorku, co sprawdziliśmy sami, marnując kilkadziesiąt minut życia na bieganie po ulicach i zaczepianie przechodniów. Autora filmu można w pewien sposób usprawiedliwić, bo opisana sytuacja zachodzi bardzo rzadko, ale na inną kobietę odpędzającą się od Spider-Mana da się w końcu natrafić. Raczej później, niż prędzej. Co ciekawe, udało nam się też zauważyć, że ubrane w hidżab muzułmanki bez problemu przybijają superbohaterowi piątki i obejmują go podczas wykonywania selfie, co oznaczałoby, że gra w żaden sposób nie rozróżnia z kim Pająk ma w ogóle do czynienia, a animacje odpalają się w losowy sposób.

Dlaczego w ogóle muzułmanie tak ucieszyli się ze wspomnianego filmu? To bardzo proste. Wyznawcy islamu mają określony zestaw zasad dotyczący interakcji z innymi ludźmi, a jedną z nich jest unikanie kontaktu fizycznego z obcymi, czyli takimi osobami, z którymi w żaden sposób nie są spokrewnieni. Animację błędnie uznano więc za przejaw takiego gestu...Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles