Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Mamy ciekawą teorię na temat ukrytego ostrza w Assassin's Creed: Odyssey

0
0
Ukryte ostrze to ikoniczna broń bractwa asasynów, z pomocą której skrytobójcy przez całe wieki po cichu mordowali swoich wrogów. Zamocowana na przedramieniu klinga pojawiała się dotąd we wszystkich odsłonach serii Assassin's Creed - nawet w tej ostatniej, kiedy wspomniane bractwo formalnie nie istniało. Było to oczywiście uzasadnione fabularnie. Z informacji przekazanych nam w Assassin's Creed II wiemy, że ukrytego ostrza po raz pierwszy użył Darius w 465 roku p.n.e. do zabójstwa króla Persji, Kserksesa I, a więc na długo przed wydarzeniami opowiedzianymi w Assassin's Creed: Origins. Twórcy tej gry sprytnie wykorzystali ten fakt i w łatwy sposób przekazali oręż w ręce Bayeka z Siwy. Nikt tak naprawdę jednak nie wie, kto stworzył pierwsze ukryte ostrze, w jakich okolicznościach ugodzony został Kserkses I i czemu broń ostatecznie wylądowała w Aleksandrii. Wydaje się, że na te wszystkie pytania odpowie gra Assassin's Creed: Odyssey, która wczoraj została oficjalnie zapowiedziana przez Ubisoft.


Z pierwszych informacji opublikowanych przez dziennikarzy, którzy mieli okazję zagrać w Odyssey, wynika, że ukrytego ostrza w tej odsłonie w ogóle nie ma. Do cichych zabójstw nasi śmiałkowie wykorzystują natomiast złamaną włócznię Leonidasa I, czyli legendarnego króla Sparty, który w sierpniu 480 roku p.n.e. poniósł bohaterską śmierć w bitwie pod Termopilami. Co wiemy o tej włóczni? Zasadniczo niewiele. Na pewno jest to artefakt Pierwszej Cywilizacji, więc broń - jak każdy przedmiot tego typu - wykazuje magiczne właściwości. Poza tym nic. Wydaje się dość prawdopodobne, że artefakt mógł zostać uszkodzony podczas starcia z wojskami perskimi pod Termopilami, a spartanie traktują go od tamtej pory jak relikwię. To mogłoby też tłumaczyć, w jaki sposób Alexios i Kassandra (główni bohaterowie Odyssey) weszli w posiadanie włóczni. Według plotek są oni potomkami Leonidasa I, a w ich żyłach płynie krew przedstawicieli Pierwszej Cywilizacji.

Alexios z włócznią Leonidasa.

Ostrze Bayeka z Siwy. Wersja ulepszona, ale zwróćcie uwagę na kształt klingi.

Te informacje nie odpowiadają jednak na pytanie skąd wzięło się pierwsze ukryte ostrze. Naszym zdaniem - potraktujcie to wyłącznie jako fanowską teorię - jest nim włócznia Leonidasa I. Skłaniamy się ku takiej opcji z kilku względów. Po pierwsze - żadna z gier nie wspomina, czy ukryte ostrze faktycznie było przymocowane do ręki w chwili, kiedy Kserkses I ginął z rąk Dariusa. Przez lata traktowaliśmy to jako rzecz oczywistą, ale przecież żadnej pewności w tej kwestii nie ma. Po drugie - grot dawno złamanej włóczni jest bardzo podobny do ostrza, którego używa Bayek z Siwy, więc zakładamy, że w którymś momencie fabuły, ktoś na bazie artefaktu skonstruuje mechanizm. Po trzecie - użycie artefaktu Pierwszej Cywilizacji w pierwszym modelu ikonicznej broni bractwa byłoby miłym smaczkiem dla fanów serii. We wszystkich odsłonach cyklu asasyni i templariusze uganiają się za przedmiotami pozostawionymi przez wielkich przodków - włócznia działająca jak ostrze idealnie wpisuje się więc w fabularne założenia całej sagi.

Oczywiście nie mamy żadnej pewności, że mamy rację, ale do tematu chętnie wrócimy po premierze gry. Nie będziemy musieli zresztą długo na to czekać, bo Assassin's Creed: Odyssey zadebiutuje już 5 października.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083