Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

PS4 bez problemu emuluje gry z PSP - Sony mogłoby opracować emulator, zamiast sprzedawać raz jeszcze "remasterowane" gry

0
0
Choć firma Sony nie zapewniła posiadaczom konsoli PlayStation 4 wstecznej kompatybilności (w przeciwieństwie do konkurującego z nią Microsoftu), na tym urządzeniu wciąż można pograć w masę klasyków z PS2. Dodatkowo, co jakiś czas pojawiają się remastery kultowych gier sprzed lat, jak choćby Crash Bandicoot, który w zeszłym roku otrzymał odpicowaną pełną trylogię, a także PaRappa the Rapper. Co ciekawe, w przypadku tego drugiego tytułu Sony nie stworzyło wszystkiego od podstaw - PaRappa odpalany jest na emulatorze PSP, a jakby tego było mało, odkrycia dokonali hakerzy.


PaRappa the Rapper Remastered to odświeżona wersja gry muzycznej z 1996 roku, która 10 lat po premierze oryginału otrzymała swoją edycję na PlayStation Portable. To właśnie z niej postanowiło skorzystać Sony przygotowując wersję na PS4. Produkt odpalany jest za pośrednictwem emulatora, który korzysta wprawdzie z kodu źródłowego gry, ale przy okazji pozwala na podmianę źródłowych tekstur na te w wyższej rozdzielczości. Hakerzy z "uwolnionym" (ang. jailbroken) PS4 postanowili wykorzystać sytuację i spróbować w podobny sposób uruchomić inne gry z PSP, co częściowo się udało - mowa choćby o Loco Roco czy Pataponie.

Jednakże nie wszystkie produkcje w wersji na PSP da się odpalić w ten sposób, co przypisywane jest przez niektórych hakerów maksymalnej wielkości plików, jakie program może obsłużyć. Jak to w takich przypadkach bywa, niektórzy dobrali się już do danych konfiguracyjnych emulatora i - we współpracy z innymi twórcami domowych softów emulujących PSP - pracują nad projektem roboczo nazwanym PSPHD, mającym na celu stworzenie w pełni funkcjonalnego oprogramowania do emulowania gier z leciwego już handhelda. Nie jest to jednak pierwsza taka sytuacja - Sony zastosowało podobne rozwiązanie w przypadku wspomnianych już gier z PS2, gdzie produkcje również odpalane były przez specjalny emulator... a hakerzy przygotowali oczywiście swoją funkcjonalną wersję, by dobrać się do reszty tytułów na swoich złamanych konsolach. Naszym zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie, żeby umożliwić graczom emulowanie gier z oryginalnych płyt, ale na takie rozwiązanie Sony raczej nie pozwoli.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articlesclick here for Latest and Popular articles on Intel Technologies


Latest Images