Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Zgadnijcie, co znalazł Atreus na początku gry God of War

0
0
Cory Barlog z Santa Monica Studio dawał kilkukrotnie do zrozumienia, że na początku nowej gry z serii God of War znajduje się coś, co może skutecznie zepsuć niespodziankę dotyczącą Atreusa, która ujawniana jest dopiero w wieńczącym zmagania epilogu. Informacja ta podziałała na fanów jak płachta na byka, więc nie powinniśmy się dziwić, że wielu graczy rozpoczęło gorączkowe poszukiwania tajemniczej wiadomości, która już na starcie może zmienić nasze spojrzenie na chłopca. Do tej pory nikomu nie udało się jej znaleźć, więc z pomocą ruszył sam Barlog. W pierwszym odcinku dziennika deweloperskiego, który pojawił się w miniony poniedziałek na oficjalnym profilu PlayStation w serwisie YouTube, Amerykanin podsunął znaczącą - naszym zdaniem - podpowiedź. Zanim jednak napiszemy o co chodzi, uprzedzamy Was przed spojlerami w kolejnych akapitach. Spojlerami najcięższego kalibru.

Ta niepozorna roślina to jemioła.

Barlog w filmie komentował prolog, czyli pierwsze fragmenty kampanii. Kratos ścina w niej drzewo, które później posłuży do zbudowania stosu pogrzebowego dla jego zmarłej partnerki, Faye. Kiedy pień pada na ziemię, a bogobójca poprawia rzemienie okrywające rany na jego rękach, tuż za nim pojawia się Atreus. Chłopiec rzuca jedno słowo "znalazłem" i szybko orientujemy się, że trzyma w rękach małą roślinę. Potem następuje scena rodem z filmu Komando z Arnoldem Schwarzeneggerem i para kieruje się do domu.

Kiedy Kratos przygotowuje stos pogrzebowy, Atreus wchodzi do chaty. Tam na ceremonię czeka ciało jego zmarłej matki. Chłopiec przemawia przez krótką chwilę nad jej zwłokami, a następnie rzuca na całun listki rośliny, którą wcześniej odnalazł w lesie. Tutaj kryje się też wspomniana niespodzianka, bo tym zielskiem jest… jemioła, o czym informuje nas Cory Barlog w dzienniku deweloperskim.

Motyw jemioły jest bardzo istotny w wierzeniach skandynawskich, bo właśnie z pomocą tej rośliny Lokiemu udało się pozbyć Baldura, a co za tym idzie, rozpocząć Ragnarok, czyli zmierzch bogów. W mitologii nordyckiej Baldur został nieświadomie zabity przez swojego ślepego brata, Hodura, który cisnął strzałą (grotem) z jemioły w ciało swojego krewniaka. Hodur wspomnianą strzałę otrzymał bezpośredniego od Lokiego, bo ten dowiedział się, że zaklęcie chroniące Baldura nie zapewnia odporności przed tą rośliną.

Atreus posypujący jemiołą zwłoki matki.

W finale gry God of War Kratosa czeka nieunikniony pojedynek z niewrażliwym na ciosy Baldurem, ale kiedy Spartiata dostaje od niego srogi łomot, pomiędzy dwoma bogami odważnie staje Atreus. Uderzając chłopca, Baldur przypadkowo przebija dłoń grotem strzały z jemioły, którym nieco wcześniej Kratos spiął kołczan swojego syna. Nordycki bóg traci swoją magiczną ochronę i od tego momentu może zostać pokonany. Dopiero później - na samym końcu przygody - dowiadujemy się, że Atreus ma alternatywne imię wybrane przez matkę - brzmi ono Loki. Wszystkie wydarzenia zaczynają się wtedy układać w sensowną całość. Atreus (Loki) osłabił Baldura przy pomocy jemioły, ale ostateczny cios zadał ktoś zupełnie inny. W mitologii nordyckiej był to Hodur, w grze God of War... Kratos.

Gra nie podsuwa nam żadnych informacji, że znalezioną na początku gry rośliną jest jemioła, żaden z fanów gry nie był też w stanie jej rozpoznać. Rewelacja Barloga ma więc wielką moc, bo wskazuje, że Atreus miał już do czynienia z tą rośliną na początku wielkiej podróży do Jotunheimu. Oczywiście chłopiec nie ma zielonego pojęcia o znaczeniu tej gałązki, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że Atreus faktycznie jest Lokim, cała scena nabiera ogromnego znaczenia w kontekście całości. Inna sprawa, że bez pomocy Barloga trudno było powiązać jemiołę z synem Kratosa, a co za tym idzie, zaspojlować sobie informację o tożsamości młodego już na starcie.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles