Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

PS4 bez problemu emuluje gry z PSP - Sony mogłoby opracować emulator, zamiast sprzedawać raz jeszcze "remasterowane" gry

0
0
Choć firma Sony nie zapewniła posiadaczom konsoli PlayStation 4 wstecznej kompatybilności (w przeciwieństwie do konkurującego z nią Microsoftu), na tym urządzeniu wciąż można pograć w masę klasyków z PS2. Dodatkowo, co jakiś czas pojawiają się remastery kultowych gier sprzed lat, jak choćby Crash Bandicoot, który w zeszłym roku otrzymał odpicowaną pełną trylogię, a także PaRappa the Rapper. Co ciekawe, w przypadku tego drugiego tytułu Sony nie stworzyło wszystkiego od podstaw - PaRappa odpalany jest na emulatorze PSP, a jakby tego było mało, odkrycia dokonali hakerzy.


PaRappa the Rapper Remastered to odświeżona wersja gry muzycznej z 1996 roku, która 10 lat po premierze oryginału otrzymała swoją edycję na PlayStation Portable. To właśnie z niej postanowiło skorzystać Sony przygotowując wersję na PS4. Produkt odpalany jest za pośrednictwem emulatora, który korzysta wprawdzie z kodu źródłowego gry, ale przy okazji pozwala na podmianę źródłowych tekstur na te w wyższej rozdzielczości. Hakerzy z "uwolnionym" (ang. jailbroken) PS4 postanowili wykorzystać sytuację i spróbować w podobny sposób uruchomić inne gry z PSP, co częściowo się udało - mowa choćby o Loco Roco czy Pataponie.

Jednakże nie wszystkie produkcje w wersji na PSP da się odpalić w ten sposób, co przypisywane jest przez niektórych hakerów maksymalnej wielkości plików, jakie program może obsłużyć. Jak to w takich przypadkach bywa, niektórzy dobrali się już do danych konfiguracyjnych emulatora i - we współpracy z innymi twórcami domowych softów emulujących PSP - pracują nad projektem roboczo nazwanym PSPHD, mającym na celu stworzenie w pełni funkcjonalnego oprogramowania do emulowania gier z leciwego już handhelda. Nie jest to jednak pierwsza taka sytuacja - Sony zastosowało podobne rozwiązanie w przypadku wspomnianych już gier z PS2, gdzie produkcje również odpalane były przez specjalny emulator... a hakerzy przygotowali oczywiście swoją funkcjonalną wersję, by dobrać się do reszty tytułów na swoich złamanych konsolach. Naszym zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie, żeby umożliwić graczom emulowanie gier z oryginalnych płyt, ale na takie rozwiązanie Sony raczej nie pozwoli.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083