Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Niemieccy cenzorzy nie widzą problemu ze swastyką w grze Bundesfighter II Turbo

0
0
Jeśli zobaczycie słowa "gry wideo" oraz "cenzura" w jednym zdaniu, to zapewne pierwsze na myśl przyjdą wam Niemcy. Wiele mówi się w środowisku graczy o zakazie pokazywania swastyk w rozrywkowych produkcjach, o co obawialiśmy się również w Polsce przy okazji premiery gry Wolfenstein II: The New Order. Ostatnie wieści od naszych zachodnich sąsiadów są jednak zaskakujące: świętsi od papieża niemieccy cenzorzy zaakceptowali "użycie" swastyki w przeglądarkowej bijatyce.


Chodzi o niepozorną grę pod tytułem Bundesfighter II Turbo, którą w zeszłym roku wydała firma Funk Media. W ramach - satyrycznej, zaznaczmy - rozgrywki, rolą gracza było sterowanie czołowymi politykami w prostym mordobiciu. Jedna z dostępnych w niej postaci, Alexander Gauland (w rzeczywistości lider prawicowego ugrupowania Alternatywa dla Niemiec), w ramach specjalnego ataku zmieniał swoje ciało na kształt swastyki w lustrzanym odbiciu. Sprawa została zgłoszona do prokuratury przez Stowarzyszenie Graczy w Niemczech (niem. Verbraucherverband der Computerspieler) w myśl zakazu korzystania z nazistowskich symboli, który nie dotyczy jednak obszarów edukacji, sztuki czy satyry - a za sztukę gier nie uważano odkąd w 1998 wydano wyrok w sprawie twórców Wolfensteina 3D i występujących w grze swastyk.

Bundesfighter II Turbo doczekał się jednak zupełnie innego rozwiązania sytuacji. Prokuratora poinformowała ostatnio, że w tej chwili nie są prowadzone żadne sprawy przeciwko firmie Funk Media. Według instytucji, taka produkcja przysługuje się zarówno sztuce jak i postawom obywatelskich, nawet jeśli sama nie jest sztuką w rozumieniu istniejącego prawa - zamysłem twórców było bowiem zachęcenie młodych obywateli do głosowania w wyborach odbywających się w zeszłym roku. Co więcej, Prokuratura Generalna stwierdziła, że aktualne prawo jest przestarzałe, a same gry były w Niemczech uznawane za sztukę z zasady od 2008 roku. Czyżbyśmy coś przegapili w rozwoju sytuacji? Tak czy inaczej, pojawiła się iskierka nadziei, że trzeci Wolfenstein może w końcu zaprezentować naszym zachodnim sąsiadom nazistowską symbolikę. Zawał murowany.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles