Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Podczas górskiej wędrówki w grze Far Cry 5 można usłyszeć dwie bardzo stare piosenki - jedną z nich spopularyzowała Nirvana

0
0
Choć firma Ubisoft postarała się o uzyskanie licencji na wykorzystanie 120 utworów w grze Far Cry 5, nie wszystkie piosenki, jakie usłyszymy podczas zmagań, znajdują się na tej liście. Deweloperzy ze studia Ubisoft Montreal pokusili się również o akustyczne wersje dwóch bardzo starych kawałków. Pierwszym z nich jest Hard Times Come Again No More z repertuaru Stephena Fostera, który został zarejestrowany przez wytwórnię Firth, Pond & Company w 1854 roku. Drugi z kolei to Where Did You Sleep Last Night, znany również pod tytułami In the Pines i Black Girl. Ten utwór jest o tyle interesujący, że do dziś nie udało się ustalić jego autora, dlatego powszechnie uznaje się go za tradycyjną, amerykańską piosenkę folkową. Wiadomo, że był on wykonywany już ok. 150 lat temu, ale większą sławę zyskał dopiero wtedy, kiedy zainteresowali się nim Bill Monroe (w 1941 roku) i Lead Belly (1944). Prawdziwą eksplozję popularności Where Did You Sleep Last Night przeżył jednak, kiedy po klasyka postanowiła sięgnąć kultowa w pewnych kręgach Nirvana.

Kurt Cobain podczas koncertu akustycznego.

Zespół Kurta Cobaina wykonał ten utwór podczas koncertu akustycznego, który odbył się 18 listopada 1993 roku w nowojorskim studiu firmy Sony Music. Koncert został wyemitowany w telewizji MTV niespełna miesiąc później, ale płyta zawierająca nagrania ukazała się dopiero 1 listopada 1994 roku, już po śmierci charyzmatycznego lidera grupy. Wersję Nirvany uważa się dziś za jedną z najlepszych, jakie kiedykolwiek powstały, bo Cobain nie szczędził wysiłków, żeby mocno wyróżnić ją na tle innych swoim charakterystycznym wokalem. Prawda jest jednak taka, że legendarny zespół ze Seattle sięgnął po aranżację Lead Belly'ego z 1944 roku. Świadczy o tym nie tylko praca gitary, ale również zmodyfikowany tekst, zawierający słowa "My girl" zamiast "Black girl".
Oba wspomniane utwory można w grze Far Cry 5 usłyszeć w nieoznakowanym na mapie obozowisku, które zlokalizowane jest w regionie kontrolowanym przez Faith. Co ciekawe, kawałek Fostera odgrywany jest wyłącznie w dzień, a Where Did You Sleep Last Night w nocy. Na wzgórze pofatygować może się każdy, ale produkt firmy Ubisoft niespecjalnie zachęca nas, żeby odwiedzić to miejsce np. w zadaniu pobocznym. Można więc mówić śmiało o ukrytym, ale też niezwykle pięknym znalezisku.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images