Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Dokładnie 22 lata temu po raz pierwszy odpaliliśmy Quake'a

0
0
24 lutego 1996 roku, czyli dokładnie 22 lat temu, w sieci zadebiutowało testowa wersja Quake'a. Ku rozczarowaniu miłośników strzelanin, mających w pamięci dwa doskonałe Doomy, udostępnione przez studio id Software demo technologiczne nie pozwalało postrzelać do rywali. Qtest oferował jedynie trzy mapy pozbawione jakichkolwiek potworów. Choć sprytniejsi fani wygenerowali przeciwników edytując pliki, to jednak informacje o tym sposobie nie miały szans dotrzeć do wszystkich zainteresowanych. Nic dziwnego, w końcu dostęp do internetu nie był tak powszechny jak dziś.


Demo zawierało trzy areny, które po premierze Quake'a stanowiły bazę do zmagań w wieloosobowym trybie deathmatch. Były to robocze wersje map DM1 (Place of Two Deaths), DM2 (Claustrophobopolis) i DM3 (The Abandoned Base), wówczas jeszcze dalekie od ukończenia. Choć Qtest został udostępniony niespełna pięć miesięcy przed faktycznym debiutem strzelaniny, gra w wielu aspektach prezentowała się inaczej od finalnej edycji. Zupełnie zmieniony był HUD, niemal wszystkie bronie działały w nieco inny sposób, w ekwipunku zabrakło też topora. Co ciekawe, w plikach pozostał ślad po alternatywnej wersji broni energetycznej, która w przeciwieństwie do obecnego w Quake'u Thunderbolta nie tylko strzelała prądem, ale jego strumień automatycznie "przechodził" na kolejnego przeciwnika, o ile ten znajdował się w pobliżu pierwotnego celu. Pukawka ta nosiła nazwę Chainligtning Gun i nigdy nie trafiła do pełniaka.

Testowa wersja Quake'a.

Qtest okazał się interesujący jeszcze z jednego względu. Gracze szybko odkryli, że za pomocą edycji plików są w stanie umieszczać na multiplayerowych mapach potwory. Co ważne, dwa z nich (Vomitus i Serpent) zostały wycięte przed premierą shootera, dlatego wspomniane demo to jedyna opcja, żeby zobaczyć je w akcji. Testowy Quake zawiera też ślady po smoku, który pierwotnie również miał w grze się pojawić, ale jego akurat nie da się wygenerować w demie.

Wszystkim zainteresowanym polecamy samodzielne sprawdzenie dema, które można ściągnąć w tym miejscu. Z racji tego, że było ono pisane pod DOS, do jego uruchomienia konieczne będzie użycie programu DOSBox.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles