Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Polska w grze Wolfenstein II: The New Colossus ma się dobrze, przynajmniej na globusie

0
0
Produkowane przez studio MachineGames gry z serii Wolfenstein prezentują nam alternatywną historię, w której nazistowskie Niemcy wygrały największy konflikt w dziejach ludzkości. Kiedy B.J. Blazkowicz dochodzi do siebie po kilkunastu latach przebywania w prowadzonym przez Polaków szpitalu, ówczesny świat już w niczym nie przypomina tego, co zapamiętał najbardziej znany morderca hitlerowców. Granice niemieckiego imperium obejmują całą Europę i część Afryki Północnej, nad wieloma terenami III Rzesza objęła protektorat, a sporo innych krajów to tylko marionetkowe państewka, rządzone de facto przez zauszników Adolfa Hitlera. Deweloperzy ze Szwecji włożyli naprawdę dużo wysiłku, żeby wykreować wiarygodną wizję rzeczywistości po II wojnie światowej, dlatego dziwić może zabawny błąd, którego dopuścili się oni w grze Wolfenstein II: The New Colossus.


Podczas zwiedzania łodzi podwodnej Młot Ewy, którą nasz śmiałek wykorzystuje w charakterze mobilnej bazy, w jednym z pomieszczeń okrętu można natknąć się na globus. Ku naszemu zaskoczeniu nie pokazuje on zmian, jakie zaszły na mapie świata po niemieckiej ekspansji w tym uniwersum. Wyraźnie widać na nim Polskę i Finlandię z granicami, które wytyczone zostały dopiero w 1945 roku, a także podział Jugosławii, który miał miejsce kilkadziesiąt lat później. Mało tego, globus zawiera Federację Rosyjską, powstałą dopiero w 1991 roku, po rozpadzie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Wystarczy więc szybki rzut oka na wspomniany przedmiot, aby nie mieć żadnych wątpliwości - zaprezentowane w grze granice państw w ogóle nie pokrywają się ze stanem faktycznym.


Trudno powiedzieć czy studio MachineGames popełniło ten błąd celowo czy też jeden z grafików nieświadomie przygotował globus na podstawie złej mapy, np. ściągniętej z internetu. Bez wątpienia, dużo lepszym pomysłem byłoby pokazanie w grze podziału świata, który obowiązywał przed wybuchem II wojny światowej. Sam kształt Polski jest jednak dowodem na to, że z takim przypadkiem nie mamy tutaj do czynienia. Szkoda.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles