Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Diablo zawdzięcza izometryczną perspektywę screenshotowi z gry UFO: Enemy Unknown

0
0
Gdyby zapytać graczy o najpopularniejszą serię hack-and-slashy, najprawdopodobniej usłyszelibyśmy tylko to słowo: Diablo. Jedna z flagowych serii studia Blizzard Entertainment powstawała w latach dziewięćdziesiątych i wiąże się z nią wiele ciekawych historii - jak choćby geneza nazwy produkcji. Podczas ubiegłorocznej konferencji Digital Dragons w Krakowie, David Brevik wyznał, że perspektywa, w której przedstawiona jest rozgrywka, została "pożyczona" ze starej gry UFO: Enemy Unknown (XCOM: UFO Defense w Stanach Zjednoczonych). I to całkiem dosłownie, bo zawdzięczamy ją... screenshotowi.


W trakcie swojego panelu, Brevik wyznał, że podczas tworzenia Diablo jedną z ulubionych gier zespołu deweloperskiego było UFO: Enemy Unknown, które dało początek serii znanej młodszym graczom jako XCOM. Uwagę studia zwracała oprawa wizualna oraz izometryczna perspektywa. Zadecydowano więc, że Diablo powinno przypominać nieco wspomniane dzieło firmy Mythos Games. Produkcja posiadała bardzo charakterystyczny "pudełkowy" kursor, którego gracz używał do kontroli jednostek. Zespół pod przewodnictwem Brevika wykonał więc zrzut ekranu - co, jak podkreślał prelegent, wcale nie było łatwe w tych czasach - i przeniósł rozmiar oraz kształt kratki do Diablo w odwzorowaniu 1:1.

UFO: Enemy Unknown z 1994 roku.

Deweloper otwarcie dziś przyznaje, że gdyby nie ta produkcja, ich gra mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. A dlaczego w ogóle zdecydowano się na taki ruch? Pamiętajmy, że w oryginalnym założeniu, Diablo miało rozgrywać się w turach, więc skorzystanie z rozwiązań proponowanych przez inną wiodącą strategię tamtych czasów było sensowną decyzją. Dziś nie potrafimy sobie jednak wyobrazić, by spuszczanie łomotu hordom potworów mogło mieć w sobie tyle frajdy, gdyby rozgrywało się w turach. Tak samo jak nie do uwierzenia jest, że Tristram mogło nazywać się inaczej...


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images