Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Gra Gothic dostała w recenzjach bardzo wysokie oceny, najlepsze w Niemczech

0
0
Piętnaście lat to szmat czasu i niewiele osób pamięta już, jak Gothica oceniali dziennikarze z popularnych wtedy czasopism i serwisów internetowych. Biorąc pod uwagę, że pierwsza przygoda Bezimiennego cieszy się dziś ogromną estymą, postanowiliśmy sprawdzić czy po premierze gry zachwycali się nią również recenzenci. Wynik tych badań nas odrobinę zaskoczył, bo żyliśmy w przekonaniu, że ówczesne magazyny branżowe będą spoglądać na debiutanckie dzieło nieznanego nikomu studia bardziej krytycznie, niż na tytuły słynnych producentów. Tymczasem Gothic zgarnął dość wysokie noty, choć przede wszystkim tam, gdzie mówi się i pisze po niemiecku.


Nasi zachodni sąsiedzi nie mieli żadnych wątpliwości - Gothic to kapitalna gra. Dokopaliśmy się w sumie do siedmiu różnych recenzji i w żadnej z nich końcowa ocena nie spadła poniżej 85 punktów na 100 możliwych. Średnia nota dla magazynów niemieckich to 89%, co daje rewelacyjny wręcz wynik - dziś wiele produktów z górnej półki mogłoby o takiej liczbie co najwyżej pomarzyć. Anglojęzyczna część internetu nie była już tak wyrozumiała dla omawianej produkcji, choć średni rezultat na poziomie 80% trudno uznać za słaby. Warto przy okazji nadmienić, że aż 86 punktów przyznał Gothikowi serwis IGN. Panuje powszechne przekonanie, że Amerykanie nie przepadają za niemieckimi erpegami i wspomniana ocena wydaje się temu twierdzeniu zadawać kłam. Inna sprawa, że konkurencyjny Gamespot przyznał grze tylko 72%. Nieistniejący już, a niegdyś bardzo popularny Gamespy, wystawił cztery gwiazdki, co daje ocenę 80/100.

Jeśli chodzi o nasz kraj, to nie zdołaliśmy się dokopać do zbyt wielu publikacji z tamtego okresu. Część serwisów internetowych zrecenzowało grę Gothic dopiero kilka lat później, kiedy dzieło studia Piranha Bytes zdobyło już nad Wisłą duży rozgłos, trudno uznać więc takie recenzje za wiarygodne. Dwa najciekawsze przypadki to CD-Action, który dał przygodom Bezimiennego aż dziewięć oczek (i tylko siedem polskiej edycji!) oraz Gry-Online. GOL patrzył naGothika bardziej krytycznym okiem, przyznając mu 72 punkty w stustopniowej skali (po zmianie ich systemu ocen, który dokonał się kilka lat temu, nota ta została zamieniona na 7/10).


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images