Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Pierwsza w historii machinima obchodziła w 2016 roku dwudzieste urodziny

0
0
26 października 1996 roku członkowie klanu Rangers opublikowali w internecie niepozorne demo, które dziś powszechnie uważane jest za pierwszą w historii machinimę - fabularyzowany filmik, powstały na silniku komercyjnej gry komputerowej. Do stworzenia swojego krótkiego dzieła autorzy wybrali debiutancką odsłonę serii Quake, w którą namiętnie wówczas grali. Nie bez znaczenia był również fakt, że produkt firmy id Software posiadał odpowiednie narzędzia do zaprojektowania skromnej opowieści, pozwalając m.in. na swobodne poruszanie kamerą.


Film Diary of a Camper opowiada o zmaganiach niewielkiej grupy klanowiczów, próbującej uporać się z przeciwnikiem okupującym strategicznie położone pomieszczenie na multiplayerowej mapie DM6. Kiedy tytułowy camper zabija dwóch ich kolegów, pozostali przy życiu członkowie drużyny postanawiają przystąpić do ataku. Akcja kończy się powodzeniem, a zwycięzcy rozpoznają w resztkach uciążliwego wroga samego Johna Romero - współtwórcę Quake'a ze studia id Software.


Pierwsza w historii machinima nie zachwyca dziś swoim wykonaniem. Teksty bohaterów wyświetlane są za pomocą wbudowanego w grę Quake modułu do komunikacji, a kamera wykorzystywana jest bardzo oszczędnie. Nie zmienia to oczywiście faktu, że to skromne dzieło zapoczątkowało świetnie prosperującą inicjatywę. Dość powiedzieć, że najpopularniejsza machinima - teledysk do utworu Revengestworzony na bazie Minecrafta - ma aktualnie 166 milionów wyświetleń w serwisie YouTube.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles

Latest Images