Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Kolekcja gier z serii BioShock w kuriozalny sposób traktuje sejwy w wersji na PS4

0
0
Choć pecetowcy mają dużo powodów do narzekań na jakość remasterowanych edycji gier z serii BioShock, to jednak zestaw dedykowany konsolom PlayStation 4 także jest daleki od ideału. Posiadacze odświeżonych strzelanin w wersjach na te urządzenie muszą borykać się z absurdalnym sposobem zapisywania swoich dokonań. Usterka dotyczy wszystkich odsłon cyklu bez wyjątku, choć najbardziej daje się we znaki w "jedynce" i "dwójce", gdyż odpowiedzialne za przygotowanie konwersji studio Blind Squirrel Games postanowiło potraktować je jak jeden produkt.


Autorzy remastera zarezerwowali na wspomnianą funkcjonalność ok. 600 MB powierzchni na dysku twardym konsoli i jeśli przesadzimy z liczbą sejwów, nie tylko nie będziemy w stanie stworzyć nowego zapisu, ale również nadpisać starego. Problem jest poważny, bo pliki wszystkich BioShocków puchną w niewyobrażalnym tempie. O ile na początku zmagań jeden z nich zajmuje zaledwie kilkanaście megabajtów, tak pod koniec przygody będzie on wynosił już kilkadziesiąt MB. Zwiększenie objętości spowodowane jest tym, że gry zapamiętują wszystkie nasze poczynania i położenie przedmiotów, bo do niektórych lokacji można wrócić i zastać je w takim samym stanie, gdy je opuszczaliśmy.

Taki system zapisu sprawia, że w początkowej fazie rozgrywki użytkownik jest w stanie stworzyć więcej sejwów niż na jej końcu, a gdy wyczerpie się wyznaczone miejsce, produkt nie będzie mógł nawet nagrać autosave'a, kreowanego automatycznie po przejściu do każdej nowej lokacji. Jakby tego wszystkiego było mało, zarówno pierwszy, jak i drugi BioShock wykorzystują tę samą przestrzeń na dysku. Jeżeli eksploatujemy oba produkty równocześnie, będziemy musieli uważnie manewrować zapisami, usuwając je ręcznie z poziomu gry lub w systemie operacyjnym PlayStation 4. Warto tu nadmienić, że grając w "dwójkę", nie jesteśmy w stanie usunąć sejwów z "jedynki" i na odwrót, co wprowadza dodatkowe komplikacje.

Zestaw BioShock: The Collection miał premierę równo dwa tygodnie temu. Przez ten czas deweloperom nie udało się w żaden sposób rozwiązać problemu, np. poprzez zwiększenie przestrzeni na tworzone przez gry sejwy.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles