Obowiązująca w Czechach waluta została ustanowiona w 1993 roku, niedługo po rozbiciu Czechosłowacji na dwa odrębne państwa. Od tamtej nasi południowi sąsiedzi używają takiego samego wzoru banknotów, a jedyne zmiany wizualne poczynione przez te 23 lata (dodajmy od razu, że drobne) związane były z wprowadzeniem nowego typu zabezpieczeń, m.in. trudniejszych do skopiowania znaków wodnych. W grze Deus Ex: Rozłam ludzkości, której akcja przenosi nas do roku 2029, po koronie czeskiej pozostało już jedynie mgliste wspomnienie. Oficjalnym środkiem płatniczym są kredyty, a stare, wycofane z obiegu pieniądze, można zobaczyć jedynie na ścianach niektórych mieszkań w Pradze.
Oprawione w ramki banknoty o nominale 500 i 1000 koron są jednym z wielu sympatycznych smaczków, jakie studio Eidos Montreal umieściło w swoim najnowszym produkcie. Możemy je zobaczyć m.in. w sklepie z antykami, który zlokalizowany jest w środkowej części dzielnicy Čistá. Pieniądze wyglądają jak prawdziwe, bo deweloperzy sięgnęli po istniejące w rzeczywistości wzory banknotów, którymi Czesi płacą dziś w sklepach za zakupy. Widoczna na obrazku antyrama zawiera również krótki napis, ale z racji tego, że jest on nieczytelny, nie jesteśmy w stanie powiedzieć Wam, co tak naprawdę oznacza.
Nie wiadomo dokładnie, kiedy w uniwersum Deus Ex kredyty wyparły dotychczas obowiązujące środki płatnicze, pewne jest jedynie to, że nowymi pieniędzmi bohaterowie serii mogą płacić w niemal wszystkich cywilizowanych państwach. Za pomysłem wprowadzenia uniwersalnej waluty stały przede wszystkim względy praktyczne - bohaterowie serii często podróżują po świecie, dlatego chcąc uniknąć komplikacji, deweloperzy musieli stworzyć zamiennik respektowany we wszystkich odwiedzanych przez nich krajach. Gry z kolei sugerują nam, że za pojawieniem się kredytów mogą stać Illuminaci lub członkowie grupy Majestic 12, którzy dążą w tym cyklu do przejęcia władzy nad całym globem.
WARTO RÓWNIEŻ WIEDZIEĆ, ŻE...