Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Twórcy gry Deus Ex: Rozłam ludzkości oddali hołd autorowi słowa "robot"

$
0
0
Pracownicy studia Eidos Montreal nie przyłożyli wielkiej wagi do należytego odtworzenia Pragi w grze Deus Ex: Rozłam ludzkości. Wirtualne miasto składa się zaledwie z kilkunastu ulic, które nie tylko w niczym nie przypominają ich odpowiedników z rzeczywistości, ale część z nich w ogóle nie istnieje w stolicy Czech. Nie oznacza to jednak, że deweloperzy nie pokusili się o kilka ukłonów w stronę naszych sąsiadów zza południowej granicy. Świetnym tego przykładem jest fontanna znajdująca się w południowej części mapy, zawdzięczająca swoją nazwę pomysłodawcy słowa "robot".

Fontanna

Karel Čapek był jednym z pionierów fantastyki naukowej i dziś bez wątpienia jest najbardziej znanym autorem science fiction pochodzącym z Czech. W 1920 roku napisał on sztukę o nazwie R.U.R. (Rossumovi Univerzální Roboti), w której po raz pierwszy pojawił się wyraz "robot". Zostało ono stworzone na bazie słowa "robota", oznaczającego "pracę" - doskonale znanego również w języku polskim. Co ciekawe, w R.U.R. robotami nie są typowe maszyny, ale istoty stworzone z syntetycznych organów, które wyglądem praktycznie nie odróżniają się nas samych (dziś powiedzielibyśmy, że są to androidy lub klony, ale na pewno nie użylibyśmy w odniesieniu do nich terminu "robot"). Fabuła sztuki przedstawia nam dwie wizje koegzystencji tytułowych bohaterów z ludźmi. Wpierw sztuczne istoty z radością wykonują prace powierzane im przez ich twórców, a potem doprowadzają do rebelii mającej na celu zniszczenie całej ludzkości.


Warto od razu dodać, że choć to Karel Čapek jako pierwszy wprowadził do literatury wyraz "robot", od dawna wiadomo, że faktycznym pomysłodawcą tego słowa jest jego brat Josef. Według relacji gazety Lidove noviny z 1931 roku, pisarz nie mógł zdecydować się, w jaki sposób nazwać sztuczne istoty w R.U.R. i to jego krewniak zaproponował mu doskonale znany dziś termin. Pierwotnie Karel chciał określać ich mianem "labori".

Stacja metra

W grze Deus Ex: Rozłam ludzkości Čapek doczekał się dedykowanej mu fontanny oraz stacji metra, która zaczerpnęła swą nazwę właśnie od tego obiektu ("Čapkova kašna" oznacza dosłownie "Fontanna Čapka"). Znaleźć ją można w pierwszej lokacji, którą Adam Jensen odwiedza po przybyciu do Pragi.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images