Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Kod z System Shocka otwiera pierwsze drzwi w grze Deus Ex: Rozłam ludzkości

0
0
Już podczas pierwszej misji w grze Deus Ex: Rozłam ludzkości, Adam Jensen natrafia w Dubaju na zamknięte drzwi, które otwiera się kodem "0451". Wrota można oczywiście zhakować, ale na tym etapie zmagań wygodniejsze jest jednak użycie podanej liczby, zwłaszcza, że za wklepanie jej przy pomocy klawiatury otrzymujemy osiągnięcie lub trofeum. Deweloperzy ze studia Eidos Montreal wykorzystali wspomnianą sekwencję cyfr nieprzypadkowo. Mamy tutaj do czynienia nie tylko z jasnym odniesieniem do pierwszej odsłony serii System Shock, ale również subtelnego easter egga związanego z powieścią 451 stopni Fahrenheita Raya Bradbury'ego.


Kod "451" ma w grach bardzo długą tradycję, choć trzeba uczciwie przyznać, że nie cieszy się on wśród deweloperów tak dużą popularnością, jak słynny kod Konami. Tę samą lub podobną sekwencję liczb można było z powodzeniem wykorzystać w takich tytułach, jak System Shock (451), System Shock 2 (45100), Sanitarium (451), BioShock (0451), BioShock Infinite (0451), Deus Ex (0451) czy Deus Ex: Bunt ludzkości (0451). Co ciekawe, we wszystkich tych przypadkach liczba otwiera pierwsze zamknięte drzwi, jakie główny bohater napotyka na swojej drodze i nie inaczej jest w Rozłamie ludzkości.

Sam kod "451" odnosi się do tytułu znanej powieści 451 stopni Fahrenheita z 1953 roku, oznaczającego temperaturę (233 stopni Celsjusza), w której zaczyna palić się papier. Z racji tego, że wspomniane na początku osiągnięcie nazywa się "Palący kod", nie ma żadnych wątpliwości co do intencji autorów.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles

Latest Images