Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Gra Wiedźmin 3: Krew i wino mocno nawiązuje do filmu Skazani na Shawshank

0
0
Skazani na Shawshank to jeden z najlepiej ocenianych filmów w historii kinematografii. Obraz Franka Darabonta z 1994 roku nie cieszył się dużym zainteresowaniem widzów po premierze, ale został doceniony później, kiedy zaczęto dystrybuować go na kasetach VHS oraz płytach DVD. Porywająca adaptacja książki Stephena Kinga ma dziś status kultowy, dlatego nie powinno nas dziwić, że chętnie odnoszą się do niej również twórcy gier video. Kapitalne nawiązanie do opowieści o skazanym na podwójne dożywocie Andym znajdziemy m.in. w dodatku Krew i wino do Wiedźmina 3, ale zanim wejdziemy w szczegóły, ostrzegamy Was przed spojlerami, gdyż dotyczą one jednego z opcjonalnych zakończeń wspomnianego rozszerzenia.


Aby natknąć się na easter egga, trzeba najpierw doprowadzić do śmierci Syanny w głównym wątku fabularnym, bo tylko w ten sposób Geralt zostanie rezydentem beauclairskiego więzienia. Jedyną okazję do zwiedzenia dziedzińca placówki Biały Wilk uzyska po pierwszej rozmowie z Jacquesem (tuż przed obowiązkową wizytą w pralni), dlatego należy ją dobrze wykorzystać. Po skierowaniu się do stojącego nieopodal wozu ze zwłokami i podniesieniu leżących przy jednym z trupów narzędzi, trzeba odnaleźć skrytkę w murze za pomocą wiedźmińskich zmysłów. Kiedy przeczytasz leżący w niej list, gra automatycznie uruchomi krótkie zadanie poboczne, polegające na umieszczeniu w schowku znalezionych przed chwilą młotka i dłuta. Jeśli zgodnie z przekazanymi instrukcjami poczekasz teraz dwie pełne doby, w tym samym miejscu pojawi się obiecany w dokumencie obrazek. Po wyjściu na wolność będzie można powiesić go na ścianie w winnicy Corvo Bianco.


No dobra, a gdzie ten easter egg? Wszędzie, ponieważ cała sekwencja więzienna w mniejszym lub większym stopniu nawiązuje do Skazanych na Shawshank. Potrafiący załatwić wszystko Jacques to odpowiednik Reda z filmu, z obrazu Darabonta zaczerpnięto też pomysł, żeby Geralt pracował w pralni i tam stoczył walkę z innymi osadzonymi (w pierwowzorze Andy broni się grabiami, w Krwi i winie wiedźmin tłucze oponentów kijem). Znalezione w wozie narzędzia to bezpośrednie nawiązanie do młotka geologicznego, w który zaopatruje się główny bohater filmowej adaptacji, z kolei obrazek przedstawia dziewczynę w takiej samej pozie, jak plakat Rity Hayworth, który Andy wiesza w swojej celi. Biorąc pod uwagę te wszystkie zbiegi okoliczności, nie ma najmniejszych wątpliwości, że odniesienia do Skazanych zostały przez deweloperów umieszczone celowo.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images