Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Pociąg w grze Metro Exodus pokonuje dziennie podobne odległości, co piesze pielgrzymki do Częstochowy

0
0
22 lutego 2035 roku, czyli dokładnie za szesnaście lat, Artem - główny bohater gier z serii Metro - wsiądzie do lokomotywy Aurora i na jej pokładzie wyruszy w podróż po postapokaliptycznej Rosji. W niniejszym artykule nie będziemy omawiać przyczyn podjęcia takiej wyprawy, skupimy się natomiast na odległościach, jakie w jej trakcie pokona nasz śmiałek. Gra Metro Exodus bombarduje nas precyzyjnymi informacjami na temat kolejnych etapów ekspedycji, a te z kolei prowadzą do ciekawych wniosków. Od razu Was uspokoimy - obejdzie się bez spojlerów.


Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na trasę przejazdu Aurory. Choć Moskwę od przystanku końcowego w linii prostej dzieli około 5 tys. kilometrów, to pociąg w grze Metro Exodus pokonuje dwukrotnie większą odległość. Dzieje się tak, ponieważ skład nie zawsze zmierza do celu najkrótszą drogą i korzysta z objazdów, a wskutek różnych decyzji podejmowanych przez Młynarza drużyna zahacza również o lokacje, które znajdują się daleko od optymalnej trasy. Dobrym tego przykładem jest wybrzeże Morza Kaspijskiego.

Bardzo ciekawie prezentuje się tempo, w jakim Aurora porusza się po Rosji. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że trasa ma 9958 kilometrów, a załoga pociągu jest w podróży 443 dni, to przekonamy się, że lokomotywa pokonuje średnio niespełna 28 kilometrów dziennie. Oczywiście wynik ten jest sztucznie zaniżony przez przystanki, jakie ekipa organizuje podczas wyprawy (zarówno te pokazane w grze, jak i inne), ale pamiętajmy, że dłuższe postoje można policzyć na palcach jednej ręki, a sam Artem nigdy nie przebywa w danym miejscu więcej niż parę dni. Po analizie danych możemy dojść do słusznego wniosku, że bez względu na wspomniane okoliczności pociąg jedzie przeraźliwie wolno. Jeśli chcecie działającego na wyobraźnię porównania, to wiedzcie, że około trzydziestu kilometrów dziennie robią piesze pielgrzymki do Częstochowy.

Na koniec przyjrzymy się poszczególnym odcinkom, które zaliczamy w grze. Najsprawniej załodze wyszedł w Metro Exodus sam wyjazd z Moskwy - trasę do mostu Wołdze, która wynosi 776 kilometrów, Aurora pokonuje w 14 dni (średnio 55 km dziennie). Dla porównania, na przebycie niewiele dłuższego dystansu (1033 kilometrów), dzielącego dolinę w tajdze od Martwego miasta, lokomotywa potrzebowała już osiemdziesięciu dni, co oznacza, że jednej doby średnio przejeżdżała tylko 12 km. Generalnie działa tu prawidłowość, że im dalej w las, tym wolniej. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest odcinek od Morza Kaspijskiego do tajgi, gdzie Aurora zrobiła 31 kilometrów dziennie.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images