Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Solidarność to polska gra o stanie wojennym, która nigdy nie została oficjalnie wydana

0
0
13 grudnia 1981 roku rozpoczął się w Polsce stan wojenny, który oficjalnie został wprowadzony ze względu na fatalną sytuację gospodarczą naszego państwa oraz rzekomą groźbę interwencji sił zbrojnych Układu Warszawskiego. W rzeczywistości rządzący Polską komuniści chcieli zdławić zdobywającą coraz większe poparcie opozycję, która była zrzeszona w ogólnopolskim związku zawodowym NSZZ Solidarność. W ciągu dwóch kolejnych lat (stan wojenny zawieszono 31 grudnia 1982 roku, a całkowicie zniesiono 22 lipca 1983 roku) aresztowano ponad dziesięć tysięcy działaczy opozycyjnych, a blisko czterdzieści osób straciło życie. Smutnym symbolem oporu przeciwko kontrowersyjnej decyzji władz była pacyfikacja strajku w kopalni Wujek, do której doszło trzy dni po wprowadzeniu stanu wojennego. 16 grudnia 1981 roku dziewięciu górników zostało zastrzelonych przez ZOMO na terenie obiektu.


Dla twórców gier stan wojenny w Polsce nigdy nie był tematem interesującym. Jedyną konkretną próbę stworzenia tytułu w całości poświęconemu temu wydarzeniu, podjęli nasi rodacy. Gra o nazwie Solidarność została zaprojektowana w 1990 roku przez firmę PZ Karen, której nadrzędnym celem było produkowanie programów rozrywkowych, wydawanych następnie w Stanach Zjednoczonych pod szyldem California Dreams. Solidarność powstała właśnie z myślą o amerykańskim rynku, a jej autorzy usiłowali podpiąć się pod kiełkujący w tym samym czasie pomysł stworzenia hollywoodzkiego filmu o Lechu Wałęsie i upadku komunizmu w Polsce. Ostatecznie obraz ten nie powstał, wskutek czego zablokowano też wydanie gry. Solidarność przeżyła w świadomości fanów elektronicznej rozrywki tylko dlatego, że trafiła ona na polskie giełdy komputerowe. Ze zrozumiałych względów tytuł zdobył popularność jedynie nad Wisłą, choć z całą pewnością nie można powiedzieć, że była to popularność duża.


Sama gra okazała się arcytrudna nawet dla miłośników strategii. Deweloperzy nie przygotowali żadnej dokumentacji, więc skomplikowaną mechanikę zarządzania ruchami opozycyjnymi w Polsce trzeba było rozgryzać samodzielnie. Warto odnotować fakt, że akcja Solidarności rozpoczynała się właśnie w dniu wprowadzenia stanu wojennego i to od naszych działań zależało, czy tytułowy związek zawodowy przetrwa opresje ze strony władz.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles