Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Red Dead Redemption 2 ukaże się w rocznicę najbardziej znanej strzelaniny, do jakiej doszło na Dzikim Zachodzie

0
0
Choć nikt tego oficjalnie nie potwierdził, można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że data premiery gry Red Dead Redemption 2 nie została wybrana przypadkowo. 26 października 2018 roku, a więc w dniu, kiedy długo oczekiwany western firmy Rockstar Games trafi wreszcie do sklepów, będziemy obchodzić interesującą rocznicę. Dokładnie 137 lat wcześniej doszło do jednego z najbardziej znanych incydentów w historii Dzikiego Zachodu, czyli strzelaniny w O.K. Collar. Trwająca trzydzieści sekund wymiana ognia w miasteczku Tombstone, podczas której wystrzelono trzydzieści pocisków, doprowadziła do śmierci trzech bandziorów z gangu Kowbojów. Jeśli chodzi o stróżów prawa, dwóch braci Earp zostało w niej rannych, podobnie jak Doc Holliday, który z zawodu był dentystą.


Strzelanina była wynikiem konfliktu pomiędzy wspomnianym już gangiem Kowbojów, a braćmi Earp. Ci ostatni ingerowali w przestępcze operacje grupy, dlatego coraz częściej spotykali się z licznymi pogróżkami ze strony bandytów. Bezpośrednia konfrontacja miała raz na zawsze rozwiązać narastający problem. 26 października 1881 roku czterech stróżów prawa starło się z pięcioma Kowbojami w pobliżu stadniny koni (wbrew temu, co sugeruje nazwa, do wymiany ognia nie doszło na terenie obiektu) i każda ze stron oddała kilkanaście strzałów. Spośród szeryfów jedynie Wyatt Earp wyszedł z opresji bez szwanku. Pozostali bandyci, którzy nie zginęli na miejscu, zdołali zbiec, a jeden z nich - Ike Clanton - utrzymywał, że był nieuzbrojony. Gangster doprowadził nawet później do procesu, w którym oskarżeni byli bracia Earp i Doc Holliday (według zeznań, Earpowie mieli zastrzelić swoich rywali z zimną krwią, kiedy ci de facto się poddali unosząc ręce w górę), ale sąd nie dał wiary rewelacjom Clantona i całą czwórkę uniewinnił.

Doc Holliday i bracia Earp w filmie Tombstone.

Jak już wspomnieliśmy, strzelanina w O.K. Corral to jedna z najbardziej znanych wymian ognia, jaka miała miejsce na Dzikim Zachodzie, nic zatem dziwnego, że chętnie wykorzystywana jest ona w szeroko rozumianej popkulturze. Do incydentu odnosi się m.in. nakręcony w 1993 roku film Tombstone, w którym w rolę Wyatta Earpa brawurowo wcielił się Kurt Russell. Jesteśmy ciekawi, czy o nawiązanie pokusi się też Red Dead Redemption 2.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles