Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

W grze Assassin's Creed: Odyssey znajduje się pomnik, który został skazany za morderstwo

0
0
Wśród wielu rzeźb, jakie zdobią Helladę w grze Assassin's Creed: Odyssey, kilka zasługuje na szczególną uwagę. Tą najsłynniejszą jest oczywiście kilkunastometrowy posąg Zeusa dłuta Fidiasza, który przez starożytnych Greków uważany był za jeden z cudów świata (szerzej pisaliśmy o nim w tym miejscu). Ciekawsza historia związana jest jednak z pomnikiem Teagenesa, owianego sławą boksera i mistrza olimpijskiego w tej konkurencji. W najnowszym produkcie studia Ubisoft Quebec znajdziemy go na wyspie Tazos, skąd wspomniany pięściarz pochodził.


Teagenes był niezwykle utalentowanym sportowcem i już będąc dzieckiem zadziwiał wszystkich swoją siłą. Z antycznych przekazów wynika, że w ciągu swojego życia bokser wygrał mnóstwo pojedynków, co zaowocowało zdobyciem około 1300 wieńców. Z pewnością brał udział w Igrzyskach Olimpijskich, a przynajmniej jeden raz odniósł w nich pewne zwycięstwo. Sława tego człowieka była tak duża, że mieszkańcy wyspy Tazos postanowili ufundować mu pomnik. Wykonał go rzeźbiarz Glaukias z Eginy.

Właśnie z rzeźbą Teagenesa związana jest dość zabawna historia, którą opisał grecki geograf Pauzaniasz - autor słynnych Wędrówek po Helladzie. Z przekazów uczonego wynika, że po śmierci sportowca jeden z jego rywali uwziął się na posąg i codziennie przychodził go biczować. Frustracja tego człowieka brała się stąd, że w bezpośrednich pojedynkach Teagenes zawsze okazywał się lepszy. Pewnego dnia ten dość niecodzienny zwyczaj obrócił się przeciwko chuliganowi. Po kolejnym uderzeniu posąg przewrócił się i przygniótł zaskoczonego mężczyznę, doprowadzając do jego śmierci. Rodzina ofiary postanowiła oskarżyć o morderstwo rzeźbę, a że w Helladzie przypadki wytaczania spraw martwym przedmiotom były na porządku dziennym, proces odbył się zgodnie z planem.

Bokser z Kwirynału

Karą za zabójstwo na Tazos było wygnanie ze społeczności i pomnik podzielił ten los. Został on zrzucony ze skały wprost do Morza Egejskiego i przez długi czas zalegał na jego dnie. Sytuację posągu odmieniła dopiero przepowiednia wyroczni delfickiej, która nakazała cofnąć karę wygnania wszystkim skazanym mieszkańcom wyspy. Z racji panującej suszy, zastosowano się do uzyskanej porady, ale zapomniano o rzeźbie, która nadal spoczywała w wodzie. Wyrocznia zwróciła wówczas uwagę, że ona również zasługuje na amnestię. Posąg więc wyłowiono i przetransportowano z powrotem do centrum miasta. Od tej pory na Tazos miał zapanować dobrobyt.

W grze Assassin's Creed: Odyssey wykonany z brązu posąg znajduje się w miejscowości Tazos, więc każdy z Was może go zobaczyć na własne oczy. Nie przyzwyczajajcie się jednak do jego widoku. Autorzy nie mieli żadnych danych, jak rzeźba wyglądała, więc wstawili na jego miejsce tzw. Boksera z Kwirynału, który znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Rzymie. Pomnik z pewnością nie pochodzi z Tazos i został wykonany nieco później, bo w IV wieku p.n.e. Akcja Odysei rozgrywa się natomiast w 431 roku p.n.e. Ku naszemu ubolewaniu, z posągiem nie jest związane żadne konkretne zadanie. O jego odwiedziny poprosi nas jedynie Fidiasz, który poszukując informacji o czyhających na niego zabójcach, zaleci odczytanie umieszczonego na nim znaku.Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articlesclick here for Latest and Popular articles on Mesothelioma and Asbestos


Latest Images