Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Nintendo to najstarsza firma produkująca gry i konsole - ma ponad 100 lat!

0
0
Tę nazwę musi kojarzyć każdy z Was. Nintendo to nie tylko jedna z najbardziej znanych korporacji, która jest przedstawicielem naszej ukochanej branży, ale też najstarsza. Firmę założył Fusajiro Yamauchi w japońskim mieście Kyoto, a stało się to 23 września 1889 roku - dokładnie 129 lat temu! Z oczywistych względów kompania nie zajmowała się od początku swojego istnienia grami video, choć jej działalność była jak najbardziej związana z rozrywką.


Yamauchi wystartował z produkcją ozdobnych kart do gry, znanych w Kraju Kwitnącej Wiśni pod nazwą Hanafuda. Interes szedł tak dobrze, że Nintendo nie zmieniło swojego profilu przez kilkadziesiąt kolejnych lat! Przełom nastąpił dopiero w 1956 roku, kiedy wnuk założyciela firmy udał się do Stanów Zjednoczonych w celach biznesowych. To właśnie podczas pobytu na amerykańskiej ziemi, Hiroshi Yamauchi zdał sobie sprawę, że dotychczasowa działalność nie zagwarantuje kontrolowanej przez niego kompani pewnej przyszłości. Młody wówczas przedsiębiorca wyczuł pismo nosem, bo sprzedaż kart faktycznie załamała się już osiem lat później. Podjęte przez niego próby wejścia w inne sektory rynku, takie jak przewóz osób, czy sprzedaż ryżu błyskawicznego, nie były jednak trafione.

Pierwsze logo firmy, którym Nintendo posługiwało się w latach 1889-1950.

W 1974 roku Nintendo zwróciło uwagę na potencjał tkwiący w grach video i rozpoczęło dystrybucję zaprojektowanego w Stanach Zjednoczonych urządzenia Magnavox Oddysey - pierwszej konsoli w historii. Trzy lata później firma produkowała już własny sprzęt tego typu i podejmowała coraz odważniejsze decyzje. Jedną z nich było zatrudnienie Shigeru Miyamoto, wówczas jeszcze studenta, który kilkanaście lat później dał swojemu pracodawcy prawdziwą ikonę elektronicznej rozrywki, wąsatego hydraulika o imieniu Mario oraz Linka - głównego bohatera serii The Legend of Zelda.

Dziś Nintendo ma bardzo solidną pozycję na rynku gier, nie tylko zresztą w Japonii. Koncern od lat inwestuje zarówno w oprogramowanie rozrywkowe, jak i w pozwalający je uruchomić sprzęt. Choć nie wszystkie eksperymenty na tym ostatnim polu okazały się udane, takie urządzenia jak Famicom (NES), Game Boy, Wii czy DS złotymi zgłoskami zapisały się w historii. Na koniec warto dodać, że obchodząca dziś imponującą rocznicę korporacja nadal produkuje karty Hanafuda, choć nie jest to oczywiście głównym motorem napędowym jej działalności.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Latest Images