Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Wśród twórców gry Cyberpunk 2077 musi znajdować się fan Wardruny

0
0
W zapisie rozgrywki Cyberpunka 2077, który przedwczoraj został zaprezentowany szerszej publiczności, można odnaleźć sympatyczne nawiązanie do twórczości zespołu Wardruna. Podczas wymiany ognia z bandziorami w siedzibie gangu Maelstrom, jeden z zabijanych przez główną bohaterkę przeciwników wypowiada przed śmiercią zdanie w języku norweskim. Po wrzuceniu kwestii do Google'a okazuje się, że nie jest to bezsensowy zlepek obco brzmiących słów, ale fragment tekstu wspomnianej wyżej grupy, która sporą popularnością cieszy się również w Polsce.


Wypowiedziana przez umierającego gangusa kwestia przykuła wzrok fanów Cyberpunka 2077, bo na tle anglojęzycznych wypowiedzi prezentuje się bardzo egzotycznie. Zdanie "Du blir laust frå banda som bind deg" (pol. "Uwolnicie się z krępujących was więzów") to w rzeczywistości końcowy fragment utworu Helvegen, bodaj najbardziej znanej kompozycji z repertuaru Wardruny, która pojawiła się na drugim albumie grupy, Runaljod - Yggdrasil. Pieśń ta jest stałym punktem każdego koncertu zespołu, a z racji tego, że traktuje o śmierci, z reguły te koncerty zamyka. Zainteresowanym prezentujemy ją poniżej.

Tekst gangusa.

Wardruna powstała piętnaście lat temu z inicjatywy dwóch członków black metalowego zespołu Gorgoroth - Einara Selvika i Kristiana Espedala (lepiej znanego jako Gaahl, aktualnie poza zespołem). W pierwszym składzie znalazło się też miejsce dla wokalistki, którą do dziś jest Lindy-Fay Hella. Grupa od początku swojego istnienia porusza się w mrocznej, folkowej stylistyce, kultywując nordyckie tradycje i przywracając do życia dawno zapomniane już instrumenty. Wardruna ma na swoim koncie zaledwie trzy albumy, ale jej popularność ciągle rośnie. Duża w tym zasługa serialu Wikingowie, gdzie często można było usłyszeć utwory zespołu. Einar Selvik brał też bezpośredni udział w pracach nad soundtrackiem serialu (wraz z Trevorem Morrisem), a nawet w nim wystąpił, choć była to wyłącznie epizodyczna rola.
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles