Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Tatusiek z BioShocka zawdzięcza imię postaci wymyślonej przez Amerykanów podczas II wojny światowej

0
0
Przypadająca dziś kolejna rocznica premiery gry BioShock to wyśmienita okazja, żeby przyjrzeć się bliżej jednemu z czterech typów Tatuśków występujących w tej produkcji. Interesujący nas stwór nosi żeńskie imię Rosie i jest uzbrojony w broń strzelającą nitami. Z pewnością niewielu z Was zdaje sobie sprawę z tego, że to zakute w kombinezon płetwonurka monstrum zawdzięcza swoje imię fikcyjnej postaci i kulturowej ikonie, która została stworzona przez Amerykanów w celach propagandowych podczas II wojny światowej.


Po rozpoczęciu największego konfliktu w dziejach świata Stany Zjednoczone przez dwa lata utrzymywały neutralność, skupiając się jedynie na dostarczaniu surowców do Wielkiej Brytanii, Związku Radzieckiego i Chin. Sytuacja zmieniła się 7 grudnia 1941 roku, kiedy to japońska armia zaatakowała znienacka bazę amerykańskiej marynarki wojennej w Pearl Harbor. Włączenie USA do działań wojennych uważa się dziś za jeden z punktów zwrotnych w przebiegu II wojny światowej. Amerykanie toczyli boje zarówno na Pacyfiku, jak i w Europie, a w starciach wzięło udział ponad szesnaście milionów żołnierzy.

Przystąpienie do wojny zmusiło rząd Stanów Zjednoczonych do rozkręcenia przemysłu zbrojeniowego, a to zadanie do łatwych nie zależało, bo sporo młodych ludzi zostało powołanych do wojska. Amerykańskie władze postanowiły więc wdrożyć program, który zachęcał kobiety do zastąpienia mężczyzn na stanowiskach pracy w rozmaitych fabrykach. W rezultacie typowe kury domowe trafiły do ogromnych zakładów, gdzie pomagały m.in. tworzyć samoloty bombowe B-17. Cała operacja wymagała wykorzystania propagandy, a Amerykanie okazali się w tej kwestii nad wyraz skuteczni. Do stanowczej pomocy kobiety zachęcały nie tylko plakaty, ale nawet specjalnie stworzona na tę okazję piosenka, która miała premierę w 1942 roku. Utwór napisany przez Redda Evansa i Johna Jacoba Loeba nosił tytuł Rosie the Riveter (Rózia Nitowczanka) i wkrótce termin ten przylgnął do wszystkich przedstawicielek płci pięknej, które sumiennie wykonywały swoje obowiązki w zakładach zbrojeniowych.

Najpopularniejszy plakat propagandowy z postacią Rosie.

Jak już się zapewne domyślacie, Rosie z BioShocka otrzymał swoje imię właśnie na cześć wspomnianej Rózii. Nieprzypadkowo w ręce Tatuśka włożono też kojarzącą się z tą postacią broń, bo Rivet Gun to nic innego, jak nitownica. Autorzy całkiem zgrabnie stworzyli więc ciekawe odniesienie do historii, które pasowało do realiów przedstawionych w grze. Pamiętajmy bowiem, że budowa podwodnej metropolii rozpoczęła się w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Na koniec warto dodać, że do wymyślonej postaci Rózii Nitowczanki odnosi się również inny, wielki hit z tamtych lat - Fallout 3. Na jednym z plakatów propagandowych widać bowiem kobietę, która zachęca inne damy do produkcji... bomb atomowych.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Latest Images