Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Niemcy dali zielone światło swastykom w grach komputerowych

0
0
Władze Republiki Federalnej Niemiec podjęły bezprecedensową decyzję o dopuszczeniu użycia symboli organizacji niekonstytucyjnych w grach komputerowych. Choć nie oznacza to definitywnego końca cenzury swastyk w produktach wydawanych za naszą zachodnią granicą, to i tak mamy do czynienia z przełomem. Porozumienie zawarte z rządem jest efektem lobbingu ze strony Niemieckiego Związku Przemysłu Gier (GAME - Verband der deutschen Games-Branche), które przez wiele lat domagało się traktowania elektronicznej rozrywki na takich samych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku kinematografii.


Od tego momentu, wszystkie tytuły zawierające zakazaną prawem symbolikę nie będą w Niemczech z miejsca banowane. Organizacja USK, która u naszych sąsiadów zajmuje się przydzielaniem kategorii wiekowych w grach, będzie badać, czy dany tytuł wykorzystuje nazistowskie emblematy w celach artystycznych, naukowych lub historycznych. Jeśli komisja uzna, że produkt nie wspiera w żaden sposób zbrodniczej ideologii i kwalifikuje się do którejś z powyższych kategorii, deweloperzy nie będą zmuszeni do usuwania swastyk oraz innych tego typu znaków ze swoich dzieł. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie, dlatego nie można powiedzieć, że wszystkie gry będą od teraz wydawane w Niemczech od razu w wersji nieocenzurowanej.

Nowe prawo dotyczy produktów, które dopiero się ukażą i na razie nie wiadomo, czy wydawcy podejmą próbę wprowadzenia na rynek niemiecki tytułów, które już miały swoją premierę. Wszystkie oczy zwrócone są na twórców nowych gier z serii Wolfenstein, wypełnionych po brzegi swastykami oraz innymi nazistowskimi symbolami. Do tej pory deweloperzy zręcznie unikali problemu, podmieniając zakazane emblematy oraz dokonując innych korekt. W niemieckiej wersji The New Order usunięto np. hitlerowskie pozdrowienie, a z Nowej Rzeszy uczyniono "Reżim". Z kolei w The New Colossus Adolfowi Hitlerowi ogolono charakterystycznego wąsa, żeby nie kojarzył się bezpośrednio z prawdziwym dyktatorem.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articlesclick here for Latest and Popular articles on Mesothelioma and Asbestos


Latest Images