Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Denuvo nie wybacza - aresztowano hackera, który znalazł obejście na słynny system zabezpieczeń

0
0
Bułgarska policja zatrzymała przedwczoraj człowieka, który w sierpniu 2016 roku znalazł dziurę w Steamie, umożliwiającą odpalenie gier zabezpieczonych technologią Denuvo Anti-Tamper. Hacker posługujący się pseudonimem Voksi został aresztowany w swoim własnym domu, a łupem bułgarskiej jednostki do walki z cyberprzestępczością padły dwa pecety należące do mężczyzny. W wyniku tej akcji natychmiast zamknięto serwer grupy Revolt, na której czele stał właśnie Voksi.

Demo Dooma pomogło Voksiemu zyskać popularność.

Dzięki informacjom uzyskanym przez dziennikarzy serwisu Kotaku wiemy już, że za aresztowaniem przestępcy stała holenderska firma Irdeto, która jakiś czas temu przejęła kontrolę nad zespołem opracowującym technologię Denuvo. To właśnie ona podjęła współpracę z bułgarską policją, żeby schwytać Voksiego. Cała akcja ma ewidentnie pokazowy charakter, bo ujęty mężczyzna jest płotką wśród hackerów zajmujących się łamaniem tego zabezpieczenia. Choć główny zainteresowany ma status bohatera wśród pecetowych piratów, jego zasługi dla pokonania Denuvo są w sumie dość niewielkie. Wbrew temu, co przeczytacie dziś na innych serwisach dedykowanych elektronicznej rozrywce, Voksi nie stworzył jako pierwszy prawdziwego cracka do gry zawierającej tę technologię, a co za tym idzie, na wolności pozostają znacznie większe kozaki niż on.

Z obowiązku przypomnimy, że o Voksim świat usłyszał na początku sierpnia 2016 roku. Bułgar dość niespodziewanie znalazł dziurę w aplikacji Steama, która pozwoliła mu bez problemu odpalić gry zabezpieczone technologią Denuvo. Obejście było testowane na wersji demonstracyjnej Dooma, ale szybko okazało się, że po drobnych korektach działa ono również z innymi grami. To wystarczyło, żeby tylko w jeden weekend po strzelaninę firmy id Software sięgnęło ponad 650 tys. pecetowców. Firma Denuvo Software Solutions wzięła się do roboty i już trzy dni później przygotowała poprawkę eliminującą obejście.


Wyczyn Bułgara zbiegł się jednak z wydarzeniem znacznie większej rangi - zaledwie kilka dni później Denuvo zostało we właściwy sposób złamane przez grupę CONSPIR4CY. Nie wiadomo, czy obejście Voksiego miało na to rozwiązanie rzeczywisty wpływ, ale faktem jest, że wspomniany kolektyw hackerów przygotował w pełni działającego cracka do gry Rise of the Tomb Raider. Od tamtej pory technologia jest skutecznie neutralizowana w tych popularniejszych tytułach na PC. Dobrym przykładem jest tegoroczne Far Cry 5, które również padło łupem grupy CPY.

Nie wiemy na razie, jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec Bułgara. Voksi przyznał, że zaproponował firmie Irdeto polubowne załatwienie sprawy, ale Holendrzy nie wykazali zainteresowania ofertą przestępcy. Dla nich aresztowanie hackera to sprawa wyłącznie prestiżowa, bo jest ona dowodem na to, że ludzie stojący za technologią Denuvo nie odpuszczają nigdy i prędzej czy później doprowadzą winnych przez oblicze wymiaru sprawiedliwości.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles