Decyzja o zawarciu scen gore w grze Call of Duty: World at War podzieliła zarówno recenzentów, jak i fanów popularnych strzelanin. Studio Treyarch wzniosło poziom przemocy ma niespotykaną dotąd w tej serii skalę, oferując możliwość rozczłonkowywania ciał wrogów, a także podziwiania wnętrzności w klatkach piersiowych rywali, rozrywanych przez kule wypluwane z najmocniejszych karabinów maszynowych. Zmiany te spotkały się ze stanowczą reakcją organizacji PEGI odpowiedzialnej za przyznawanie kategorii wiekowych w Europie. World at War była pierwszą odsłoną tego cyklu, która dostała nalepkę "18+", a nie "16+", jak do tej pory.
Szeroko rozumiana brutalność nie miała większego znaczenia w USA. Wszystkie gry z serii Call of Duty w Stanach Zjednoczonych otrzymywały kategorię "M" i World at War nie stanowił od tej reguły wyjątku, jednak w krótkim opisie produktu cenzorzy z organizacji ESRB wyraźnie podkreślili, jakich atrakcji mogą spodziewać się posiadacze strzelaniny. Oprócz wspomnianego rozczłonkowywania ciał, była to jeszcze zwiększona ilość krwi, która na dodatek tryskała z pokonanych rywali w bardziej realistyczny sposób i potężny garnitur przekleństw. Pod tym względem "piątka" także wytyczała nowe standardy, bo nigdy wcześniej nie słyszeliśmy tylu wulgaryzmów w dialogach.
Studio Treyarch tłumaczyło wspomniane zmiany chęcią zwiększenia szeroko pojmowanego realizmu, w myśl zasady, że "wojna to nie zabawa", ale zmiana podejścia deweloperów nie zawsze spotykała się ze zrozumieniem fanów. Być może dlatego w kolejnej grze tej firmy - Call of Duty: Black Ops - sceny gore zostały wyraźnie stonowane, a gracze nie podziwiali już na ekranie festiwalu zagłady przypominającego film John Rambo z 2008 roku. Dopiero w trzecich Black Opsach Amerykanie przypomnieli sobie o rozczłonkowywaniu ciał, ale ta odsłona nie wzniosła się na poziom brutalności osiągnięty w World at War.
WARTO RÓWNIEŻ WIEDZIEĆ, ZE...