Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

W grze Wolfenstein: The New Order stoi Volkshalle - monumentalny budynek zaprojektowany przez Adolfa Hitlera

0
0
Jak doskonale wiecie, Wolfenstein: The New Order przenosi nad do alternatywnej rzeczywistości, w której Niemcy wygrali II wojnę światową. Imperium zbudowane przez Hitlera kontroluje w tej grze niemal całą Ziemię, a dzięki licznym wynalazkom naziści realizują się również w programie podboju kosmosu. Stolicą obejmującego kilka kontynentów państwa Germania stał się Berlin, a jej centralnym punktem jest Volkshalle - ogromny gmach będący chlubą architektów Wielkiej Rzeszy.


Idea kryjąca się za Volkshalle, które możemy zobaczyć podczas wizyty B.J. Blazkowicza w Berlinie, nie wzięła się znikąd. Deweloperzy sięgnęli tu po pomysł samego Adolfa Hitlera, który już w 1925 roku pokusił się o szkic budynku mającego stanowić symbol przyszłej III Rzeszy. Kiedy dziewięć lat później do grona współpracowników Führera dołączył architekt Albert Speer, stary pomysł został odkurzony i dopracowany. W planie budowy Germanii - nowej stolicy świata - Volkshalle było największą i najbardziej okazałą konstrukcją. Dość powiedzieć, że pod jej ogromną kopułą miało pomieścić się aż 180 tys. ludzi.

Volkshalle na makiecie wykonanej przez Alberta Speera.

Choć naziści rozpoczęli przebudowę Berlina po dojściu Hitlera do władzy, realizacja omawianego projektu została wstrzymana z powodu działań wojennych. Niemcy zdołali jedynie zrobić miejsce pod przyszły gmach, równając z ziemią stare kamienice (ocalał jedynie budynek, w którym dziś mieści się ambasada Szwajcarii). To, co nie udało się hitlerowcom, z powodzeniem zrobili Szwedzi ze studia MachineGames. W Wolfenstein: The New Order Volkshalle góruje nad panoramą wirtualnego Berlina, dając nam jasno do zrozumienia, że to właśnie tam bije serce Wielkiej Rzeszy. Warto nadmienić, że projektując widoczny w tle budynek, deweloperzy wykorzystali makietę hali, którą dla Adolfa Hitlera przygotował wspomniany wcześniej Albert Speer.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images