Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Polskie akcenty w filmie promującym grę Kingdom Come: Deliverance - Krzyżacy jednak do czegoś się przydali

$
0
0
Jednym z prelegentów podczas tegorocznej edycji konferencji Digital Dragons, która odbyła się w ubiegłym tygodniu, był Daniel Vávra z firmy Warhorse Studios. Pochodzący z Czech deweloper podzielił się z uczestnikami krakowskiej imprezy swoimi doświadczeniami w opracowywaniu gry Kingdom Come: Deliverance, skupiając się przede wszystkim na zgodności przedstawionego w niej świata z prawdą historyczną. Trwający blisko godzinę wykład był sam w sobie niezmiernie ciekawy, ale nas urzekł przede wszystkim unikatowy "zwiastun" erpega, który miał wiele polskich akcentów.


Krótki film został zmontowany przez czeską ekipę na początku produkcji gry, kiedy deweloperzy nie dysponowali jeszcze czymkolwiek, czym mogliby pochwalić się potencjalnym wydawcom. Świadczy o tym nie tylko fakt, że "zwiastun" to typowy rip-o-matic (materiał zmontowany z fragmentów innych dzieł popkultury, do których Vávra - jak sam przyznał na wykładzie - nie posiada żadnych praw), ale także ówczesny tytuł produkcji - 1403: Retribution. O roboczych nazwach dla gry, którą ostatecznie znamy jako Kingdom Come: Deliverancepisaliśmy tutaj, więc wszystkich zainteresowanych odsyłamy do naszego wcześniejszego artykułu.

Sam rip-o-matic w wykonaniu Warhorse Studios to czyste złoto, bo autorzy w dużej mierze wykorzystali fragmenty polskich megaprodukcji, m.in. słynnych Krzyżaków Aleksandra Forda z 1960 roku. Vávra podkreślił na prezentacji, że jest fanem starych filmów, a te doskonale oddawały to, co twórcy Kingdom Come'a chcieli w swojej grze zawrzeć. Tylko 30% materiału stanowiły filmy czeskie, głównie kontrowersyjne obrazy wchodzące w skład tzw. trylogii husyckiej: Jan Hus, Jan Żiżka i Przeciw wszystkim. Co ciekawe, z twórcą tych dzieł łączy Vávrę takie samo nazwisko, ale jak sam podkreślił, reżyser Otokar Vávra nie jest z nim spokrewniony.

Wspomniany materiał można zobaczyć na zapisie prezentacji, która wylądowała w serwisie YouTube. Warto nadmienić, że mimo pierwotnego planu, film nigdy nie został on pokazany wydawcom.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles