Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Portal 2 to pierwsza gra na PlayStation 3 w pełni zintegrowana ze Steamem

0
0
Przypadająca dziś piąta rocznica premiery gry Portal 2 to znakomita okazja, żeby przypomnieć nieco już zapomnianą próbę zaimplementowania systemu elektronicznej dystrybucji Steam na PlayStation 3. Był to pierwszy taki przypadek w historii urządzenia produkowanego przez koncern Sony i jak się później okazało, jedyny. Deweloperzy z firmy Valve bardzo poważnie podeszli do tej sprawy, udostępniając konsolowcom niemal wszystkie funkcjonalności związane z tą usługą - jedynym wyjątkiem była oczywiście możliwość kupna gier, które z wiadomych względów nie miały prawa działać na tym sprzęcie.


Portal 2 w wersji na PlayStation 3 zachęcał posiadaczy tego urządzenia do korzystania z konta założonego w Steamie, w zamian jednak oferował całą gamę ciekawych opcji. Użytkownicy konsoli widzieli tych samych znajomych, których zobaczyliby po odpaleniu usługi na pececie, mogli też z nimi bez przeszkód rozmawiać i... zapraszać ich do zabawy. Gra wykorzystywała bowiem funkcję cross-play, umożliwiającą wspólną rozgrywkę w trybie kooperacji, która nie stanowiła co prawda głównej atrakcji drugiego Portala, ale była miłym dodatkiem do tradycyjnej kampanii. Firma Valve dogadała się również z Sony w kwestii przesyłania sejwów do chmury (dziś taką możliwość uzyskujemy dopiero po wykupieniu usługi PlayStation Plus), pozwalającej kontynuować raz zapisane zmagania na dowolnej platformie. Współdzielone były też osiągnięcia, co oznacza, że trofea uzyskane na PS3, automatycznie konwertowały się do Steamowych achievementów. Jakby tego wszystkiego było mało, każdy posiadacz konsolowej edycji gry dostawał wersję pecetową za darmo po pierwszym zalogowaniu się w usłudze.


Dzięki integracji Steama z PlayStation Network, konsolowcy byli też w stanie pobierać automatycznie aktualizacje, mieli dostęp do dodatków DLC, a firma Valve zapewniała odpowiednie wsparcie techniczne. Niestety, współpraca obu koncernów na tym się zakończyła, co specjalnie nie dziwi, biorąc pod uwagę, że zespół pod wodzą Gabe'a Newella nie produkuje ostatnio żadnych nowych gier.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles

Latest Images