Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Zespół Dimmu Borgir dokonał plagiatu motywu przewodniego z gry Agony

0
0
Dimmu Borgir to norweski zespół black metalowy, który wypłynął na szerokie wody pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Grupa zaliczyła nagłą eksplozję popularności dzięki wydanej w 1997 roku płycie Enthrone Darkness Triumphant, w umiejętny sposób łączącej charakterystyczne dla gatunku ekstremalne brzmienia z symfonicznymi partiami klawiszowymi. Choć nie wszystkim fanom tego typu dźwięków wytyczony przez Norwegów kierunek się podobał, trudno było odmówić artystom pewnej dozy oryginalności, którą cechowały się ich ówczesne dokonania. No, może poza człowiekiem odpowiedzialnym za instrumenty klawiszowe. Stian Aarstad lubił sobie bowiem ułatwić pracę, sięgając po utwory innych, mniej znanych wykonawców. Co ciekawe, jednym z nich był Tim Wright, kompozytor muzyki do takich amigowych hitów, jak Shadow of the Beast III czy Lemmings.

Dimmu Borgir w 1997 roku - Stian Aarstad stoi z tyłu, w cylindrze.

Choć muzycy Dimmu Borgir minimalizują dziś wkład swojego kolegi w proces twórczy na początku swojej kariery, nie mieli specjalnych obiekcji, kiedy Aarstad przynosił do studia nagraniowego gotowe kawałki. Jeden z nich - Sorgens Kammer na płycie Stormblåst (1996) - okazał się ewidentną zrzynką z motywu przewodniego ze strzelaniny Agony, wydanej cztery lata wcześniej na komputery Amiga. Członkowie zespołu nie byli świadomi wspomnianego plagiatu aż do 2004 roku, kiedy z muzykami skontaktował się sam Tim Wright. Dość szybko okazało się, że otwierające album intro również zawiera upokarzające odniesienie do utworu innego wykonawcy, ale w tym przypadku nie była to gra komputerowa, a piosenka Sacred Hour grupy Magnus. W tym czasie Aarstada już dawno nie było w składzie - Dimmu Borgir podziękował mu za współpracę w 1997 roku, angażując na jego miejsce innego klawiszowca.
Opisane wyżej plagiaty zachęciły zespół do ponownego nagrania całej płyty, już bez kontrowersyjnych partii. Płyta Stormblåst MMV trafiła do sprzedaży w 2005 roku. Powyżej znajdziecie oryginalny utwór Sorgens Krammer oraz wspomniany już motyw przewodni z gry Agony.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images