Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Grę Tibia stworzyły tylko cztery osoby, dziś firma CipSoft zatrudnia ich ponad 80

0
0
Choć trudno w to uwierzyć, jedną z najstarszych gier MMORPG w historii stworzyły zaledwie cztery osoby. Stephan Börzsönyi, Guido Lübke, Ulrich Schlott i Stephan Vogler byli jeszcze studentami uniwersytetu w Ratyzbonie, kiedy zdecydowali się rozpocząć prace nad Tibią - produktem, który z powodzeniem działa dwadzieścia lat po swojej premierze. Początkowo Niemcy traktowali projekt wyłącznie hobbystycznie i choć poświęcili mu naprawdę sporo czasu (pierwsza linijka kodu powstała w 1995 roku), od początku chcieli, aby był on w pełni darmowy. W osiągnięciu przyszłego sukcesu niewątpliwie pomogła im sama uczelnia, bo to tam 7 stycznia 1997 roku odpalony został pierwszy serwer gry.


Panowie szybko założyli firmę Cip Productions i przez kolejne kilka lat w czwórkę rozwijali swoje dzieło, a to bardzo szybko zaczęło zyskiwać na popularności. Sytuacja zmieniła się dopiero w czerwcu 2001 roku, kiedy deweloperzy zdecydowali się wprowadzić konta premium. Nagły zastrzyk gotówki pozwolił im rozwinąć skrzydła, a co za tym idzie, powiększyć zespół. W 2003 roku nad projektem siedziało już 7 osób, a dwanaście miesięcy później 16. CipSoft, bo od 2001 roku studio nosi taką właśnie nazwę, sukcesywnie zatrudniało kolejnych deweloperów. W 2016 roku firma miała 85 pracowników i jednocześnie zanotowała największe przychody w całej swojej historii.

Tibia nie jest jedynym projektem CipSoftu, choć trudno powiedzieć, żeby Niemcy mieli bogate portfolio. W 2002 roku wystartował projekt o nazwie TibiaME, który był mobilnym odpowiednikiem Tibii i jednocześnie pierwszą grą MMORPG w historii, zaprojektowaną z myślą o użytkownikach telefonów komórkowych. Trzecim i ostatnim produktem naszych zachodnich sąsiadów jest Panzer League - kolejny tytuł na platformy przenośne. Aktualnie trwają jego intensywne testy, więc nie jest wykluczone, że również dołoży on cegiełkę do przychodów firmy.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles