Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Bayek mógłby nie stracić palca w grze Assassin's Creed: Origins, gdyby używał ukrytego ostrza tak, jak jego pierwszy właściciel

0
0
Choć w grze Assassin's Creed: Origins bractwo skrytobójców formalnie nie istnieje, autorom tej produkcji udało się w zgrabny sposób wprowadzić większość tych elementów, które od dziesięciu lat kojarzą nam się z serią Ubisoftu. Dotyczy to również ukrytego ostrza, czyli ikonicznej broni członków zakonu. Wiecie już doskonale, że Bayek z Siwy korzysta z tej samej klingi, która pomogła Dariusowi zabić tyrana Kserksesa i że medżaj traci serdeczny palec lewej ręki w trakcie kampanii. Deweloperzy nie dają jednak jasnej odpowiedzi na pytanie, dlaczego Egipcjanin może używać ostrza bez złożenia przymusowej ofiary w postaci wspomnianego palca, tak jak robili to asasyni z epoki Altaïra Ibn-La'Ahada. Wyjaśnimy to my, ale zanim do tego dojdzie, lojalnie ostrzegamy Was przed spojlerami dotyczącymi fabuły gry, które siłą rzeczy znajdują się w kolejnym akapicie.

Bayek po starciu z Eudorosem, po którym traci palca.

Na początek podstawowe fakty. Bayek staje się posiadaczem ukrytego ostrza podczas pierwszego spotkania z Ayą w Aleksandrii. Kobieta otrzymała nietypowy oręż od Kleopatry, której zresztą służy, a sam mechanizm ma co najmniej kilkaset lat, bo z jego pomocą zabito Kserksesa I w 456 roku p.n.e. Medżaj szybko docenia pomysłowe urządzenie i zaczyna z jego pomocą eliminować przeciwników. Nie wszystko idzie jednak gładko, o czym boleśnie przekonujemy się w miejskiej łaźni. Kiedy Bayek próbuje dokonać zamachu na Eudorosa, sam ledwo unika śmierci z rąk wyznaczonej do odstrzału ofiary. Od klęski ratuje go właśnie ikoniczna broń, która w ostatniej chwili przebija gardło rywala. Użycie klingi podczas przepychanki powoduje jednak, że ostrze ucina bohaterowi serdeczny palec, ten sam, który odpowiada za uruchamianie mechanizmu.

Kluczowa scena w Aleksandrii. Bayek zakłada ukryte ostrze, a Aya odgina mężowi dłoń, żeby pokazać mu w prosty sposób, jak uruchomić mechanizm.

Aby zrozumieć, dlaczego medżaj traci palca, trzeba przyjrzeć się dokładnie wspomnianej scenie. Podczas próby wyrwania się z objęć śmierci, Bayek okłada Eudorosa pięściami po twarzy i to właśnie zaciśnięcie ręki ma decydujący wpływ na okaleczenie Egipcjanina. Kiedy bohater prezentuje Ayi działanie mechanizmu, jego dłoń jest zawsze otwarta, a palec uruchamiający mechanizm odginany jest do góry. W chwili złożenia dłoni w pięść ostrze nie może wystrzelić bez uszczerbku dla zdrowia jego posiadacza, bo użytkownik urządzenia nie ma sposobności swobodnego wysunięcia klingi. Innymi słowy, Bayek traci palca dopiero wtedy, kiedy wykonuje desperacki i nieprzemyślany ruch ręką. Gdyby próbował zabić Eudorosa w sposób praktykowany wcześniej, do amputacji palca nigdy by nie doszło.

Przygotowując grafiki koncepcyjne pierwszego ukrytego ostrza z myślą o grze Assassin's Creed: Origins, Martin Deschambault dość jasno zasugerował, że Darius nosił ukryte ostrze nie tylko po zewnętrznej stronie przedramienia, ale także na prawej ręce - inaczej, niż wszyscy późniejsi asasyni.

Bayek założył ostrze po drugiej stronie przedramienia i to był jego błąd. Zaciśnięcie pięści spowodowało, że klinga przebiła się przez serdeczny palec.

Powyższa informacja rodzi interesujące pytanie. Czy pierwszy posiadacz ikonicznej broni (Darius) również stracił serdeczny palec? Odpowiedź z pewnością Was zaskoczy: nie! Dzięki grafikom koncepcyjnym wykonanym przez Martina Deschambaulta wiemy, że zabójca Kserksesa nosił ukryte ostrze na zewnętrznej stronie prawego przedramienia, a nie po stronie wewnętrznej, jak wszyscy znani nam asasyni. Darius mógł bez problemu wysuwać klingę gdy zaciskał pięść, bo ostrze nie miało sposobności skaleczyć ręki. Takie rozwiązanie okazuje się być nie tylko bardziej praktyczne, ale po prostu bezpieczniejsze. Bayek na starcie założył urządzenie w inny sposób, czego dowodem jest wspomniana na początku scena z Ayą w Aleksandrii.

Posąg Dariusa w grze Assassin's Creed II. Wyraźnie widać, że zabójca Kserksesa ma wszystkie palce u dłoni. Grafik Ubisoftu umieścił jednak ostrze na wewnętrznej stronie przedramienia. Origins utrzymuje, że Darius nosił mechanizm na zewnętrznej stronie przedramienia.

Jakby tego wszystkiego było mało, pomnik Dariusa, który Ezio Auditore odnajduje we Florencji (Assassin's Creed II), również wyraźnie wskazuje, że pierwszy użytkownik ukrytego ostrza palca nie stracił. Ten dowód nie jest już jednak kanoniczny. Dlaczego? Rzeźbiarz umieścił klingę po wewnętrznej stronie dłoni, a nie po zewnętrznej, jak sugerują twórcy Assassin's Creed: Origins. "Błąd" popełnili dawno temu artyści Ubisoftu, ale trudno mieć o to do nich żal - grafik pracujący nad grą Assassin's Creed II nie mógł podejrzewać, że tak drobny szczegół będzie mieć kolosalne znaczenie dziesięć lat później.

Layla we wątku współczesnym także zakłada ukryte ostrze Dariusa, ale używa go bez zaciskania pięści.

Zaprezentowane przez nas wyjaśnienie tłumaczy również, dlaczego we współczesnym wątku gry Assassin's Creed: Origins palca nie traci Layla, mimo że ona też używa pierwszego ukrytego ostrza. Jeśli przyjrzycie się wszystkim scenkom przerywnikowym, z pewnością zauważycie, że kobieta także otwiera dłoń podczas próby użycia mechanizmu.

W ten oto sposób dochodzimy do końcowego wniosku. Gdyby Bayek nosił ukryte ostrze w taki sam sposób, jak Darius, nie stałaby mu się krzywda. Rozumiemy jednak, że dla twórców gry wyjaśnienie kwestii ucinania palca było kwestią absolutnie kluczową, bo trzeba było stworzyć bezpośrednie nawiązanie do późniejszych wydarzeń. Mimo wszystko studio Ubisoft Montreal wyszło z tego zadania obronną ręką (sic!), nieprawdaż?


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images