Kiedy w marcu bieżącego roku Playerunknown’s Battlegrounds trafiło do usługi Early Access na Steamie, niewielu z nas spodziewało się, że gra będzie aż tak wielkim fenomenem i powodem, dla którego dziś każdy wydawca chce mieć tryb battle royale w swojej produkcji - włącznie z Rockstarem. Do tej pory nie zajmowaliśmy się tą produkcją, a szkoda, bo deweloperzy ze studia Bluehole poukrywali w niej kilka smaczków - jeden zresztą nadzwyczaj nam bliski. Część z Was wie o tym od dawna, inni dowiedzą się dopiero teraz: w PUBG znajduje się tylko jeden pojazd z tablicami rejestracyjnymi i na dodatek są one polskie.
Założenia Playerunknown’s Battlegrounds są Wam zapewne doskonale znane, więc odpuścimy sobie tłumaczenie mechaniki rozgrywki; warto jednak przyjrzeć się samym podstawom świata. Zgodnie ze słowami Brendana Greene'a, znanego lepiej pod pseudonimem Playerunknown, akcja jego produkcji dzieje się na fikcyjnej wyspie Erangel na Morzu Czarnym. W świecie gry teren ten był okupowany przez siły Sowietów w latach pięćdziesiątych, a wojsko radzieckie prowadziło tam chemiczne i biologiczne testy na miejscowej ludności. Mieszkańcom w końcu udało się wyswobodzić spod okupacji, ale ostatecznie wyspa i tak opustoszała.
Pozostałe na wyspie wyposażenie obejmuje nie tylko broń, ale również pojazdy: czterokołowe, jak choćby kultowa Dacia, czy różne rodzaje motocykli. Jeden z nich, bazowany na Kawasaki M1030 M1, ma tablicę rejestracyjną "MK 0523". Jeśli przyjrzycie się jej bliżej, zauważycie niebieski element z literami PL, świadczący oczywiście o kraju, w którym wehikuł rejestrowano. Kolorystyka blach wskazuje na użycie tablic sprzed roku 2000, kiedy to wprowadzono aktualnie obowiązujący wzór, ale warto nadmienić, że wtedy nie korzystano z oznaczenia państwa na niebieskim tle. Dziś żadne z województw nie korzysta z liter "MK", ale jeśli sięgniemy w przeszłość, możemy znaleźć informacje o rejestracjach rozpoczynających się od "MK" w powiecie myśliborskim (byłe województwo szczecińskie) w latach 1956 – 1976.
Ciężko doszukiwać się tutaj konkretnego odniesienia. Najbardziej prawdopodobnym jest rozwiązanie najprostsze - w wielokulturowym zespole pracującym nad grą znalazł się Polak, który postanowił pozostawić w grze ślad nawiązujący do naszej ojczyzny. Nie jest to nic niezwykłego wobec obecnych w grze graffiti w różnych językach - choćby chińskim, japońskim czy rosyjskim. Wielu graczy w redditowej społeczności PUBG-a trudni się dziś zresztą fotografowaniem i odszyfrowywaniem tych murali.
Redakcja serdecznie dziękuje Damianowi Jesiotrowi za cynk i za przesłanie obrazków, które zresztą możecie podziwiać w tym tekście.
WARTO RÓWNIEŻ WIEDZIEĆ, ŻE...