Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Na Steamie znajduje się gra, która ma ponad 12 tysięcy osiągnięć

0
0
Osiągnięcia to wynalazek firmy Microsoft, który zadebiutował 22 listopada 2005 roku wraz z konsolą Xbox 360. Pomysł giganta z Redmond jest szalenie prosty - za wykonywanie różnych akcji w produktach dedykowanych temu urządzeniu, gracz otrzymuje nagrody w postaci odznak, a te ostatnie przeliczają się na konkretną liczbę punktów zasilających konto użytkownika. Sprytnie zastawiona pułapka od lat zachęca ludzi do wyciskania ostatnich soków z gier, a deweloperów do wymyślania rozmaitych wyzwań, nierzadko piekielnie trudnych. Achievementy zrobiły tak wielką furorę, że o kopię tego rozwiązania pokusiła się nawet konkurencyjna firma Sony, serwując tzw. trofea. Osiągnięcia są także dostępne na Steamie oraz innych platformach cyfrowej dystrybucji na PC.


Właśnie o Steamie będzie w niniejszym artykule mowa, bo to z nim związany jest absurdalny rekord największej liczby achievementów. Należy on do pecetowej gry It's Village, wydanej przez niezależne studio Limed pod koniec lipca bieżącego roku. Produkt ten nie jest zbyt ambitny - zmagania koncentrują się na rozbudowie tytułowej osady i chronieniu jej przed atakami szkieletów. Kosztująca zaledwie 99 eurocentów gra nie wzbudza dużego zainteresowania i trudno się temu dziwić - od strony wizualnej i gameplay'owej nie różni się niczym od całej masy crapów, które są plagą Steama od długiego czasu.

Nie da się jednak ukryć, że to właśnie do It's Village należy nietypowy rekord. Gra oferuje aż 12 322 osiągnięć, a większość z nich przyznawana jest za odpowiednie długie eksploatowanie produktu. Studio Limed poszło tutaj po linii najmniejszego oporu - gracz otrzymuje nagrodę co jedną sekundę, więc charakterystyczny obiekt z informacją o zdobyciu achievementa wyświetlany jest na ekranie praktycznie na okrągło. Warto od razu dodać, że absurdalną liczbę trofeów zdobyło aż 68% posiadaczy gry! Nie było to zresztą specjalnie trudne, bo na takich zasadach tytuł można wymaksować w niespełna cztery godziny.

It's Village

Uwzględnienie tak dużej liczby osiągnięć wynika z faktu, że Steam nie stosuje żadnych blokad w liczbie achievementów, w przeciwieństwie do firm Microsoft i Sony, które ściśle limitują ten proceder. Każdy producent gry na PC może zatem wcisnąć do swojego dzieła tyle nagród, ile sobie tylko wymarzy. Jak widać na opisanym przykładzie, pełna swoboda nie zawsze prowadzi do dobrych rezultatów.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Imagesclick here for Latest and Popular articles on Electronic Design Automation (EDA)