Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Film z 1976 roku mógł być inspiracją dla ukrytego ostrza w serii Assassin's Creed

0
0
Gry trafiające do szerszej publiczności, bardzo często zawierają pewne cechy charakterystyczne, które stają się kultowe - czasem jest to jakieś powiedzonko, innym razem broń. W przypadku serii Assassin’s Creed największą ikoną stało się oczywiście ukryte ostrze, z którego korzystają wszyscy skrytobójcy bez wyjątku. Co ciekawe, wygląda na to, że przy projektowaniu kultowej broni Ubisoft mógł inspirować się filmem Maratończyk z 1976 roku.


Choć z czasem znaczenie tej klingi uległo zmniejszeniu w grach, pierwszy Assassin’s Creed zapisał się pozytywnie w pamięci graczy dzięki średniowiecznej kreacji świata oraz bardzo charakterystycznemu przedstawieniu zakonu skrytobójców, z którymi nieodłącznie kojarzono białe szaty oraz właśnie ukryte ostrze. W popkulturze udało nam się jednak znaleźć dwa potencjalne źródła inspiracji przy uzbrajaniu Altaïra i spółki. Pierwszym jest wspomniany wyżej film Maratończyk. Możemy tam znaleźć scenę, w której podstarzały nazista Szell podrzyna gardło człowiekowi przy użyciu ukrytego w rękawie ostrza sprężynowego.


Po raz kolejny podobny mechanizm można było zaobserwować w piątym odcinku drugiego sezonu serialu Twin Peaks (27 października 1990 roku), gdzie dwójka bohaterów planuje zabójstwo przy użyciu zbliżonej w konstrukcji broni. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy bezpośrednio inspirowano się którymkolwiek z tych dzieł, tym bardziej, że sama idea chowania narzędzia mordu w rękawie nie jest niczym nowym - przypomnijcie sobie chociażby film Taxi Driver z 1976 roku i ukrywany w rękawie pistolet, co od razu można zresztą skojarzyć z naręcznym pistoletem, który dla Ezio Auditore przygotował Leonardo da Vinci. Jedno jest pewne - czymkolwiek Ubisoft nie inspirowałby się przy projektowaniu uzbrojenia skrytobójców, to właśnie Altaïr i jego potomkowie wprowadzili ukryte ostrze do popkultury.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles