Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Najdłużej żyjąca seria gier ma ponad 40 lat

0
0
W czasach, kiedy popularne serie gier wychodzą niemal każdego roku by maksymalnie zwiększyć zyski, wciąż istnieje kilka tytułów, których odsłon wiele może nie było, ale niosą one ze sobą duży - i długi - bagaż historyczny. I jeśli spojrzymy na najdłużej istniejące serie gier, na pierwszym miejscu znajdzie się niepozorna produkcja o nazwie The Oregon Trail, którego początki sięgają 1971 roku.


Gra The Oregon Trail została stworzona przez Dona Rawitscha, Billa Heinemanna oraz Paula Dillenbergera i wydano ją 3 grudnia 1971 roku. Jej pierwotnym zamysłem było uczenie dzieci na temat życia XIX-wiecznych pionierów Ameryki Północnej podążających tak zwanym "Szlakiem oregońskim", czyli historyczną trasą osadników, którzy zaryzykowali wędrówkę na Dziki Zachód w poszukiwaniu miejsca do zasiedlenia. Od tego czasu pojawiały się kontynuacje, remake'i oraz spin-offy, a premiera ostatniej gry z serii miała miejsce 6 grudnia 2011 roku, czyli dokładnie 40 lat i 3 dni po wydaniu oryginału. Warto zaznaczyć, że wszystkie produkcje z serii The Oregon Trail sprzedały się w sumie w ponad 65 milionach egzemplarzy. W 2012 roku tygodnik Time umieścił ją na liście 100 najlepszych gier wszech czasów, a w 2016 ta sama gazeta przyznała produkcji dziewiąte miejsce na liście 50 najlepszych gier wszech czasów. 2016 był również rokiem, kiedy wprowadzono ten tytuł do World Video Game Hall of Fame, uznając ją jednocześnie za nieśmiertelny klasyk.

A jeśli lubicie temat długowieczności, zachęcamy Was do sprawdzenia, która gra jest najdłużej działającą produkcją MMORPG w historii. Założymy się, że zdecydowana większość z Was kiedyś w nią grała.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images