Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Polska strona Wolfensteina nie zawiera swastyk - czy nową grę również dotknie cenzura?

0
0
Polska wersja językowa oficjalnej strony gry Wolfenstein II: The New Colossus jest jedyną, obok niemieckiej, która nie zawiera nazistowskiej ikonografii. Odpowiedzialna za powstanie witryny Bethesda postanowiła oszczędzić naszym rodakom widoku znaków kojarzących się z okupacją hitlerowską i podmieniła zarówno widoczne w wielu miejscach swastyki, jak i symbole "SS", widoczne m.in. na hełmach leżących u stóp B.J. Blazkowicza. Czy oznacza to, że wspomniana strzelanina również zostanie ocenzurowana w ten sam sposób? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy u polskiego dystrybutora gry, firmy Cenega.


Polskie prawo nie odnosi się bezpośrednio do znaków nazistowskich - 256. artykuł Kodeksu Karnego wspomina jedynie o bezwzględnym zakazie propagowania faszystowskiego ustroju totalitarnego. W naszym kraju nikt więc nie ściga producentów gier za to, że w swoich dziełach wykorzystują symbole III Rzeszy, bo też sami deweloperzy nie kwapią się do tworzenia produktów gloryfikujących hitlerowskie Niemcy. Jest wręcz odwrotnie. Naziści w grach video pełnią na ogół rolę chłopców do bicia, a w mocno przerysowanym pod tym względem Wolfensteinie możemy wręcz mówić o beztroskim mordowaniu ludzi ze swastyką na ramieniu.

Zupełnie inaczej jest w sąsiednich Niemczech, gdzie sądy surowo karzą obywateli za wykorzystywanie ikonografii nazistowskiej. Symbole III Rzeszy są powszechnie zabronione, a dyspensa obejmuje jedynie historyczne filmy dokumentalne i fabularne. Co ciekawe, uwaga ta nie dotyczy branży elektronicznej rozrywki, dlatego za naszą zachodnią granicą nie kupimy gry komputerowej, w której występuje swastyka. Twórcy Wolfensteina wiedzą o tym doskonale, dlatego przygotowują na tamtejszy rynek mocno ocenzurowaną edycję swojej gry, w którym każdy podejrzany znak jest kasowany lub zastępowany innym. Wspomniane cięcia na stronie internetowej dotyczą jednak nie tylko niemieckiej wersji językowej, ale również polskiej. Francuzi, Hiszpanie i Włosi mogą oglądać witrynę z symbolami III Rzeszy, my nie. Czy to oznacza, że The New Colossus również doczeka się cenzury?

Anglojęzyczna wersja strony kontra strona polska.

Odpowiedź brzmi "nie". Na naszą prośbę polski dystrybutor gry uzyskał potwierdzenie w Bethesdzie, że cenzura jej nie dotknie. Przemysław Zalewski z firmy Cenega przesłał nam nawet oświadczenie w tej sprawie: "Polskie prawo nie zabrania wykorzystania symbolu swastyki w tak jednoznaczny sposób jak np. niemieckie, ale równocześnie orzecznictwo jest na tyle niejednolite, że zdecydowaliśmy się nie używać symbolu na materiałach promujących grę. Co ważne, sama gra nie będzie w żaden sposób ocenzurowana i tam gdzie twórcy przewidzieli pokazanie w grze swastyki, będzie ona pokazana".


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles