Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

W grze Call of Duty: WWII są obecne swastyki, ale tylko w singlu

0
0
Studio Sledgehammer Games bardzo długo zwlekało z udzieleniem odpowiedzi na pytanie, czy w grze Call of Duty: WWII ujrzymy swastyki. Tymczasem kwestia obecności charakterystycznych symboli, które dziś kojarzone są przede wszystkim z nazistowskimi Niemcami, od dobrych kilku tygodni spędza sen z powiek niektórym fanom serii. Na Reddicie pojawiło się już sporo dyskusji na ten temat, ale deweloperzy najwyraźniej nie dość jasno zasugerowali, że hakenkreuz do strzelaniny trafi. Ostateczne i jednoznaczne stanowisko firma zajęła dopiero teraz, kilka dni po zakończeniu targów E3, gdzie po raz pierwszy zaprezentowano przybyłym do Los Angeles dziennikarzom obszerny fragment rozgrywki.


Powstałe wątpliwości dotyczące swastyki całkowicie rozwiał Michael Condrey. Współzałożyciel firmy Sledgehammer Games zdradził dziennikarzom brytyjskiego serwisu Eurogamer, że taki symbol będzie obecny w grze, ale wyłącznie w kampanii dla jednego gracza. Tryb multiplayer nie będzie go z kolei zawierać w ogóle. Co prawda w wieloosobowych potyczkach da się wcielić w rolę Niemców (niektóre warianty rozgrywki wręcz tego wymagają), ale autorzy nie chcą zmuszać graczy do obowiązku reprezentowania zbrodniczego systemu, z którym hakenkreuz jest nierozerwalnie związany. To też poniekąd wyjaśnia, dlaczego wrogowie Aliantów nie będą w Call of Duty: WWII nazywani hitlerowcami, ale przedstawicielami państw Osi. Twórcy nowego CoD-a robią nawet krok dalej w tej kwestii, bo do słynącej z rasizmu frakcji można będzie włączać czarnoskórych żołnierzy. Decyzja ta jest ostateczna. Pracownicy studia uważają, że multiplayer koncentruje się na graczu, więc ma on prawo być kim chce, nawet jeśli jest taki zabieg nie ma nic wspólnego z historią.

Ze swastykami w swoich grach problemu nie ma za to Bethesda. W najnowszej odsłonie serii Wolfenstein nazistowskie symbole spotkamy na każdym kroku. Studio MachineGames ograniczy się jedynie do ocenzurowania swojego dzieła w wersji przeznaczonej na rynek szwajcarski, austriacki i niemiecki, gdzie prezentowanie swastyki w grach wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles